avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune morale

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum pot calcula daunele morale pentru 75 de zile de ingrijiri medicale. De asemenea persoana in cauza nu mai poate lucra si teoretic , pana la varsta de 65 ar fi putut lucra(persoana are varsta de 59). De pe urma acidentului suferit a ramas cu sechele atat fizice cat si psihice. Momentan face recuperare dar ar putea dura ani de zile pana sa isi revina cat de cat. Momentan are dureri de umeri si picioare. Imi poate vehicula cineva o suma reala pe baza acestor date?. Va fi un proces si nu stiu ce sa cer si nu as vrea sa fiu tras in piept de firma de asigurari.
Multumesc.
Suma pentru cele 75 de zile de ingrijiri medicale, o puteti afla de la spital. Daunele morale pt incapacitate de munca le puteti calcula in functie de veniturile pe care persoana in cauza le realiza lunar, calculatate pana la varsta pensionarii. Puteti cere daune si pt sumele investite in recuperarea ulterioara.
A fost accident auto?Intr-adevar, firmele de asigurare fac tot posibilul pentru a plati cat mai putin.
Nu poate nimeni sa va precizeze o suma,cuantifcarea prejudiciului moral nu este supus unor criterii legale de determinare,daunele morale se stabilesc prin apreciere la consecintele negative suferite de cei în cauza in plan fizic si psihic, importanta valorilor lezate, masura in care v-a fost afectata situatia familiala si profesionala etc. Toate aceste criterii se fac pe baza unei aprecierii rezonabile, corespunzatoare prejudiciului real si efectiv produs victimei.Este important sa aveti angajat un avocat specializat care sa va asiste/reprezinte pentru a obtine o suma de bani care sa compenseze cel putin pe plan material suferinta pricinuita.
Buna ziua,
Am optat pentru un avocat din zona. Nu este specializat. Daca poate cineva sa enunteze o suma aproximativa de la care se poate incepe o negociere as fi foarte recunoscator. In alte tari europene am vazut ca sumele pentru daune morale sunt in jurul 150-200 mii de euro. La noi nu cred ca este posibil asa ceva dar poate cineva stie cum se pot calcula aceste daune. Poate exista vreo formula...
Multumesc.
Stimate doman dvs puteti sa cereti cat doriti si 1 mil de euro, oricum in instanta nu se negociaza ca nu santeti la piata, instanta o sa va acorde in conformitate cu jurisprudenta din Romania si prin apreciere asa cum v-am precizat mai sus.
Daca este vorba de accident auto, ca vad ca nici asta nu precizati doriti sa ne imaginam noi,uitati ce prevede ORDINUL Nr. 14 din 29 noiembrie 2011 pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule:


CAPITOLUL II
Stabilirea despăgubirilor în cazul vătămării corporale sau al decesului

ART. 49
La stabilirea despăgubirilor în cazul vătămării corporale sau al decesului unor persoane, se au în vedere următoarele:
1. în caz de vătămare corporală:
a) diferenţa dintre veniturile nete ale persoanei vătămate, probate cu documente fiscale, şi indemnizaţia primită din fondurile persoanei juridice sau fizice la care salariatul îşi desfăşoară activitatea şi/sau, după caz, din fondurile bugetului asigurărilor sociale de stat, pe perioada spitalizării şi a concediului medical;
b) venitul mediu lunar net realizat din activităţi desfăşurate de persoana vătămată, probat cu documente justificative, în cazul persoanelor care nu au calitatea de salariat;
c) salariul de bază minim brut pe economie, în cazul persoanelor păgubite aflate la data producerii accidentului în ultimul an de studii sau de calificare;
d) eventualele cheltuieli prilejuite de accident - cheltuieli cu transportul persoanei accidentate, cu tratamentul, cu spitalizarea, pentru recuperare, pentru proteze, pentru alimentaţie suplimentară, conform prescripţiilor medicale, probate cu documente justificative, şi care nu sunt suportate din fondurile de asigurări sociale prevăzute de reglementările în vigoare;
e) cheltuielile cu îngrijitori pe perioada incapacităţii de muncă, dacă prin certificatul medical se recomandă acest lucru, însă nu mai mult decât salariul de bază minim brut pe economie;
f) daunele morale: în conformitate cu legislaţia şi jurisprudenţa din România;
2. în caz de deces:
a) cheltuielile de înmormântare, inclusiv pentru piatra funerară, precum şi cele efectuate cu îndeplinirea ritualurilor religioase, probate cu documente justificative;
b) cheltuielile cu transportul cadavrului, inclusiv cele de îmbălsămare, probate cu documente justificative, de la localitatea unde a avut loc decesul până la localitatea în care se face înmormântarea;
c) veniturile nete nerealizate şi alte eventuale cheltuieli rezultate în perioada de la data producerii accidentului şi până la data decesului, prevăzute la pct. 1, dacă acestea au fost cauzate de producerea accidentului;
d) daunele morale: în conformitate cu legislaţia şi jurisprudenţa din România.

Alte discuții în legătură

Accident. Myyrrella Myyrrella Tatal meu a avut un accident de masina,politia stabilind vina celuilalt conducator.In ziua accidentului nu a fost cu salvarea la spital ,simtindu se aparent ... (vezi toată discuția)
Rca ma despagubeste cu daune morale ca victima a accidentului? VilceanuOvidiu VilceanuOvidiu Buna ziua, Recent am fost implicat intr-un accident de circulatie; am imprumutat masina unui amic iar acesta a pierdut controlul intrand intr-un copac si ... (vezi toată discuția)
Accident mortal alin marius popescu alin marius popescu TATAL SI MAMA MEA AU FOST IMPLICATI INTR UN ACCCIDENT AUTO PE DATA DE 17 01 2009.TATAL A DECEDAT LA O SAPTAMANA AFLANDU SE IN COMA LA BUCURESTI.MAMA A ... (vezi toată discuția)