Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... va multumesc !
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

va multumesc !

Buna ziua ,
Am iesit la pensie limita de virsta in anul 2006 si nu mi s-a marit pensia cu 50 % pt grupa 1 , acum mi se mai mareste cu ceva procent pentru grupa 1.
Precizati,stagiul complet de cotizare.
Am cotizat 33 de ani, din care 20 de ani grupa 1., deci in total am avut 42 de ani cu suplimentul de la grupa 1
Ati postat stagiul total de cotizare.
Eu am nevoie de stagiul complet de cotizare.Se gaseste pe decizia de pensie.

Precizati:

Stagiul complet de cotizare,barbat sau femeie si punctajul mediu anual,care se gaseste pe cupon.

Iata raspunsul pregatit de mine.

Daca v-ati deschis drepturile in anul 2006 si ati lucrat in grupa I-a de munca,trebuia sa vi se aplice:

O.u.g.100/2008 Incepand cu octombrie 2008

Iar incepand cu 01/01/2011 art.169(1)lit.a)din legea 263/2010

O.u.g.100/2008

Art. I. — Dupa articolul 781 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se introduce un nou articol, articolul 782, cu urmatorul cuprins:
„Art. 782 . — (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de un numar suplimentar de puncte, dupa cum urmeaza:
a) 0,50 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,04166 puncte pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa I de munca;

Art. III. — (1)
d) octombrie 2009, in cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—30 septembrie 2008.

Legea 263/2010

Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;

(4) Prevederile alin. (1) se aplica prin acordarea diferentei dintre cresterea punctajului mediu anual rezultata si cea acordata conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009.

Nu stiu daca puteti beneficia de prevederile de mai sus,pana nu imi dati stagiul complet de cotizare.

Daca, imi dati mai multe date si elemente legate de stagiul de cotizare,sex,puncte,punctaje va dau si rezolvarea.

Dati cat mai milte date din decizie.
Stagiul complet de cotizare cu legea 19/2000, am 30 de ani si 9 luni, total stagiu de cotizare realizat 42 de ani 7 luni si 16 zile, din care grupa 1 de munca 20 de ani si 5 luni , conditii normale 9 ani,8 luni si 18 zile, stagiul asimilat 2 ani si 18 zile, stagiul aferent grupa 1 am 10 ani, numar puncte realizate 35,63635, si sunt barbat.
Va multumesc anticipat.