avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONTRIBUTIE LA CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONTRIBUTIE LA CAS

barbat 51 ani
pana in 2005 am lucrat la o firma care mi-a platit toate darile catre stat(25ani)
din 2005 mi-am platit personal doar contributia la pensie nestiind ca plata la CAS se face separat.
as vrea sa stiu, daca nu platesc contributia la CAS (dar tinand cont ca am platit 25 de ani),ma va afecta cu ceva cand voi iesi la pensie
de cand se plateste contributie separat la pensie si CAS?
se poate plati retroactiv?
Cel mai recent răspuns: costy79.ro , utilizator 12:05, 27 Februarie 2013
1. CAS = contributii de asigurari sociale pentru pensie.

2. Asadar contributia pentru pensie si CAS sunt unul si acelasi lucru.

3. Stagiul de cotizare la pensie este format din totalitatea lunilor in care ati platit contributia pentru pensie.
imi cer scuze...ma refeream la contributia pentru sanatate.
credeam ca CAS=contributia asigurari sanatate
1. CASS = contributia de asigurari sociale pentru sanatate.

2. Neplata CASS nu are nici o influenta negativa asupra satgiului de cotizare la pensiei sau asupra calculului pensie.

3. - Dar daca nu platiti CASS nu veti putea beneficia de servicii medicale gratuite atunci cand veti avea nevoie.
- Mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate si va spune cum sa procedati pentru achitarea CASS.
daca am platit 25 ani CASS asta fiind pana in 2005 si de atunci nu am mai platit cand voi iesi la pensie voi beneficia de aceleasi avantaje ca la plata totala?
1. V-am mai spus ca plata CASS nu are nici o legatura cu pensia.

2. Orice pensionare este asigurat la sanatate

3. Pentru perioada din 2005 si pana azi, in care nu ati platit contributia la sanatate, luati legatura cu CJAS.

Alte discuții în legătură

Plata cass pentru inchiriere spatiu sarar sarar Buna ziua Inpreuna cu sotia detinem un spatiu pe care l-am inchiriat in anul 2007. In anul 2007 am fost salariat iar din 2008 pana in prezent sunt ... (vezi toată discuția)
Plata cass pe 5 ani in urma acatanas acatanas Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: din anul 2002 pana in prezent sunt angajata cu CIM la o firma unde mi s-au platit regulat toate contributiile ... (vezi toată discuția)
Plata cass la ii cristiclaudiu cristiclaudiu Buna ziua. Pana in luna ianuarie 2013, am avut deschisa o intreprindere individuala. In afara de aceasta am mai desfasurat activitatea de agent de asigurari, ... (vezi toată discuția)