Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu vreau sa gresesc .
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu vreau sa gresesc .

Buna,
Sunt asociat intr-un s.r.l. cu 50%.Pana de curand am fost si angajat la acelasi s.r.l.
Ma intereseaza daca incalc vreo lege daca lucrez in continuare fara a fi angajat .
Asociatii contribuie la formarea capitalului social al societatii, prin aporturi banesti sau in bunuri, dupa caz.
Asociatii se pot obliga la aport in prestatii sau in cunostinte specifice, cu titlu de aport societar.

Aporturile in prestatii sau cunostinte specifice se efectueaza prin desfasurarea de catre asociatul care s-a obligat a unor activitati concrete si prin punerea la dispozitia societatii a unor informatii, pentru realizarea obiectului acesteia, in modalitatile si conditiile stabilite prin contractul de societate.
Multumesc
Am omis sa spun ca incasez si somaj .
Nu inteleg .. dati-ne mai multe detalii ...
Buna ziua
Sunt asociat la un srl cu 50%.Pana in luna decembrie am fost si angajat la acelasi srl.In luna ianuarie din cauza comenzilor scazute am intrat in somaj. Incalc vreo lege daca muncesc in cotinuare la acelasi srl.

Multumesc anticipat
Nu incalcati nicio lege insa atentie la prevederile art. 44 din Legea 76/2002:

Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
Dragos Stefan, Consultant resurse umane