Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare din invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare din invatamant

Buna ziua.As dori sa aflu cand pot iesi la pensie normal sau anticipat,fara penalizare.Sunt nascuta la 23.08.1955 si lucrez in invatamant din 01.09.1975.In perioada 01.12.2004 pana in 18.02.2005 si 01.10.2005-11.03 2006 am fost in concediul fara plata.Multumesc anticipat.
Limita de varsta la 60 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata la 55 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare,este de 38 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat(cursuri universitare de zi).
Va multumesc pentru promptitudine,dar mai exact cand pot iesi anticipat fara diminuare?.In ce an si luna?. multumesc mult.
Conditia de varsta este indeplinita(55 de ani si 2 luni).
Din cele postate,rezulta ca la 01/09/2013 veti avea aproximativ 37 ani si 4 luni de stagiu(38 ani-8 luni fara plata).
Eu nu stiu,daca in acest stagiu de cotizare(37 ani si 4 luni)aveti stagiu asimilat(studii universitare de zi).
Asadar,pensie anticipata fara penalizare,cand veti indeplini conditia de stagiu de 38 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.
Nu am studii universitare.As mai indrazni cu o intrebare:daca m-am mutat cu serviciul in alt oras,judet de 2 ani,unde ar trebui sa-mi depun dosarul?.
Legea 263/2010

Art. 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana.