avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare din invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare din invatamant

Buna ziua.As dori sa aflu cand pot iesi la pensie normal sau anticipat,fara penalizare.Sunt nascuta la 23.08.1955 si lucrez in invatamant din 01.09.1975.In perioada 01.12.2004 pana in 18.02.2005 si 01.10.2005-11.03 2006 am fost in concediul fara plata.Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:36, 19 Martie 2013
Limita de varsta la 60 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata la 55 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare,este de 38 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat(cursuri universitare de zi).
Va multumesc pentru promptitudine,dar mai exact cand pot iesi anticipat fara diminuare?.In ce an si luna?. multumesc mult.
Conditia de varsta este indeplinita(55 de ani si 2 luni).
Din cele postate,rezulta ca la 01/09/2013 veti avea aproximativ 37 ani si 4 luni de stagiu(38 ani-8 luni fara plata).
Eu nu stiu,daca in acest stagiu de cotizare(37 ani si 4 luni)aveti stagiu asimilat(studii universitare de zi).
Asadar,pensie anticipata fara penalizare,cand veti indeplini conditia de stagiu de 38 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.
Nu am studii universitare.As mai indrazni cu o intrebare:daca m-am mutat cu serviciul in alt oras,judet de 2 ani,unde ar trebui sa-mi depun dosarul?.
Legea 263/2010

Art. 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare birta birta Sant nascuta in 30.12.1955 cu vechime in munca din 09.04.1976 pana in prezent cand pot iesi la pensie anticipata cu penalizare sau fara penalizare. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala jungle jungle Buna ziua! Mama mea are varsta de 55 de ani si o vechime in munca de 37 de ani, acum intrebarea e daca poate iesi anul acesta la pensie si cu ce penalizare.Va ... (vezi toată discuția)