Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat concediu poate da medicul de familie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat concediu poate da medicul de familie?

cat concediu poate da medicul de familie intr-o luna? dar intr-un an?
Va citez din norma din 2006 de aplicare a OUG 158/2005:

Art. 25. -
(1) Medicii de familie au dreptul de a elibera certificate de concediu medical pentru incapacitate temporara de munca cu durata de cel mult 10 zile calendaristice, in una sau mai multe etape.
(3) Durata cumulata a concediilor medicale acordate de medicul de familie pentru un asigurat pentru incapacitate temporara de munca nu poate depasi 30 de zile calendaristice in ultimul an, socotite de la prima zi de imbolnavire, indiferent de cauza acesteia. Dupa totalizarea a 30 de zile calendaristice acordate de catre medicul de familie, eliberarea certificatelor de concediu medical se va face numai de catre medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, in caz de internare, cu incadrarea in duratele maxime prevazute de lege.

Exista insa coduri de indemnizatie pentru care medicii de familie pot prescrie mai multe zile calendaristice de concediu medical...
la ce va referiti prin coduri de indemnizatii?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Din ORDIN Nr. 233/125 din 14 martie 2006 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical şi a instrucţiunilor privind utilizarea şi modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza cărora se acordă indemnizaţii asiguraţilor din sistemul asigurărilor sociale de sănătate al MINISTERULUI SÃNÃTÃŢII si CASEI NAŢIONALÃ DE ASIGURÃRI DE SÃNÃTATE – M.O. 254 din 21 martie 2006:

COD DE INDEMNIZATIE DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE

01 Boala obisnuita ..... 75%
02* Accident in timpul deplasarii la/ de la locul de munca ..... 100% / 80%
03* Accident de munca ..... 100% / 80%
04* Boala profesionala ..... 100% / 80%
05 Boala infectocontagioasa din grupa A ..... 100%
06 Urgenta medico-chirurgicala ..... 100%
07 Carantina ..... 75%
08 Sarcina si lauzie ..... 85%
09 Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani ..... 85%
10 Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru ..... Fara a depasi 25% din baza de calcul
11 Trecerea temporara in alta munca ..... Fără a depasi 25% din baza de calcul
12 Tuberculoza ..... 100%
13 Boala cardiovasculara ..... 75%
14 Neoplazii, SIDA ..... 100%
15 Risc maternal ...... 75%

@elennna

Pentru risc maternal si maternitate medicul de familie poate prescrie mai multe zile de concediu medical.
pentru ingrijire copil cu handicap cate zile poate da medicul de familie? handicap grav. copilul urmeaza sa fie operat