Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Confiscare bauturi spirtoase - infractiune, procedura ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Confiscare bauturi spirtoase - infractiune, procedura contestatie

buna ziua, zilele trecute au fost confiscate de la domiciliul meu aprox 450 l rachiu de catre Directia Regionala Vama sens in care mi -s-a intocmit un proces verbal prin care marfa a fost confiscata. Taria nu era numai a mea, impreuna cu mai multi vecini am cumparat fructe si am facut rachiu , cantitatea fiecaruia fiind de aprox 100 l.procesul verbal a fost intocmit pe numele meu. in p v se mentioneaza ca este infractiunea in codul fiscal referfitor la detinerea a mai mult de 200 l. Ce trebuie sa fac? plangere impotriva procesului verbal?multumesc tare mult!
ce scrie mai exact in procesul verbal ?
s-a facut un control in vederea verificarii legalitatii detinerii , achizitiei si comercializarii produselor accizabile, cu ocazia perchezitiei efectuate la proprietatea subsemnatului.cu ocazia perchezitiei au fost identificate intr-un spatiu al imobilului un numar de 4 butoaie. la solicitarea echipei de control privind prezentarea documentelor privind originea bauturilor spirtuase nu au putut fi prezentate doc care sa ateste achizitia legala a produsului, in urma masurarii volumului de bautura identificata a rezultat o cantinate de 450l, concentratie 31 grade.avand in veder ca este depasita limita de 200l bautura spirtoasa, limita de la care in conformitate cu art. 296 lit l din legea 571/2003 privind codul fiscal fapta constituie infractiune produsul fiind retinut in vederea continuarii cercetarilor. de asemena au fost prelevate 3 probe intocmindu-se inca un pv.prezentul pv a fost intocmit la sediul DRAOV in prezenta unui martor .
Din moment ce fapta constituie infractiune exista probeleme destul de mari si nu puteti contesta procesul-verbal in instanta civila.

Daca a fost gasita la dvs. acea cantitate se poate considera ca va apartine.
Insa, in aparare puteti solicita audierea acelor persoane care sustineti ca aveau la dvs. depozitata marfa pentru scurt timp.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vorbim de savarsirea unei infractiuni,nu este vorba de P.V. de contraventie pe care sa il contestati in instanta, s-a intocmit o lucrare penala iar PV este de constatare intocmit in faza actelor premergatoare in vederea inceperii urmaririi penale,care constituie mijloc de proba conf.reglementarilor c.p.p.

TITLUL IX^1
Infracţiuni

#M9
ART. 296^1
(1) Constituie infracţiuni următoarele fapte:
#M11
a) *** Abrogată
#M83
b) producerea de produse accizabile ce intră sub incidenţa regimului de antrepozitare prevăzut la titlul VII, în afara unui antrepozit fiscal autorizat de către autoritatea competentă;
c) achiziţionarea de alcool etilic şi de distilate în vrac de la alţi furnizori decât antrepozitarii autorizaţi pentru producţie sau expeditorii înregistraţi de astfel de produse, potrivit titlului VII;
d) *** Abrogată
e) *** Abrogată
f) livrarea produselor energetice prevăzute la art. 206^16 alin. (3) lit. a) - e) din antrepozitele fiscale către cumpărători, persoane juridice, fără deţinerea de către antrepozitul fiscal expeditor a documentului de plată care să ateste virarea la bugetul de stat a valorii accizelor aferente cantităţii ce urmează a fi facturată;
g) *** Abrogată
#M9
h) marcarea cu marcaje false a produselor accizabile supuse marcării ori deţinerea în antrepozitul fiscal a produselor marcate în acest fel;
#M83
i) refuzul sub orice formă al accesului autorităţilor competente cu atribuţii de control pentru efectuarea de verificări inopinate în antrepozitele fiscale.
j) livrarea reziduurilor de produse energetice pentru prelucrare în vederea obţinerii de produse accizabile, altfel decât se prevede la titlul VII;
k) achiziţionarea reziduurilor de produse energetice pentru prelucrare în vederea obţinerii de produse accizabile, altfel decât se prevede la titlul VII;
#M93
l) deţinerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit titlului VII, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false, peste limita a 10.000 ţigarete, 400 ţigări de foi de 3 grame, 200 ţigări de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, alcool etilic peste 40 litri, băuturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare de alcool peste 300 litri, băuturi fermentate, altele decât bere şi vinuri, peste 300 litri;
#M73

m) folosirea conductelor mobile, a furtunurilor elastice sau a altor conducte de acest fel, utilizarea rezervoarelor necalibrate, precum şi amplasarea înaintea contoarelor a unor canele sau robinete prin care se pot extrage cantităţi de alcool sau distilate necontorizate;
#M96
n) eliberarea pentru consum, deţinerea în afara unui antrepozit fiscal, transportul inclusiv în regim suspensiv de accize, utilizarea, oferirea spre vânzare sau vânzarea, pe teritoriul României, a produselor energetice prevăzute la art. 206^16 alin. (3) lit. g) sau asimilate acestora din punct de vedere al nivelului accizelor, nemarcate şi necolorate sau marcate şi colorate necorespunzător, cu excepţiile prevăzute la art. 206^69 alin. (15);
o) marcarea şi/sau colorarea produselor energetice prevăzute la art. 206^16 alin. (3) lit. g) sau asimilate acestora din punct de vedere al nivelului accizelor cu alte substanţe decât cele prevăzute la art. 206^69 alin. (16) şi (18);
p) folosirea de substanţe şi procedee care au ca efect neutralizarea totală sau parţială a colorantului şi/sau marcatorului prevăzuţi/prevăzut la art. 206^69 alin. (16) şi (18) utilizaţi la marcarea şi colorarea produselor energetice prevăzute la art. 206^16 alin. (3) lit. g) sau asimilate acestora din punct de vedere al nivelului accizelor.
#M9
(2) Infracţiunile prevăzute la alin. (1) se pedepsesc astfel:
#M96
a) cu închisoare de la 1 an la 4 ani, cele prevăzute la lit. c), i), l), m), n), o) şi p);
#M9
b) cu închisoare de la 2 ani la 7 ani, cele prevăzute la lit. b), f) şi h);
#M11
c) cu închisoare de la 6 luni la 2 ani cele prevăzute la lit. j) şi k).
#M96
(3) În cazul constatării faptelor prevăzute la alin. (1) lit. c), f), h), i), k), n) - p), organul de control competent dispune oprirea activităţii, sigilarea instalaţiei în conformitate cu procedurile tehnologice de închidere a instalaţiei şi înaintează în termen de 3 zile actul de control autorităţii fiscale care a emis autorizaţia, cu propunerea de suspendare a autorizaţiei de antrepozit fiscal, destinatar înregistrat sau expeditor înregistrat, după caz.

buna ziua, multumec mult pentru raspunsurile prompte, am martori care sa sustina cele mentionate de mine. o ultima intrebare as mai avea: cum pot recupera produsele confiscate? multumesc