Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna externa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna externa

Cum se calculeaza diurna externa?
Calcul diurna externa valabil de la 01.12.2012:
- diurna legala externa/zi – pentru tari UE: 35 euro x 0,75 x 1,15 x 1.08 x 1,074 = 32,60 euro/zi,

- diurna maxima deductibila fiscal/zi pentru tari UE: 35 euro x 0,75 x 1,15 x 1,08 x 1,074 x 2,5 = 87,5 euro/zi.

Perioada pentru care se acordă diurna în valută se determină în funcţie de mijlocul de transport folosit, avându-se în vedere:
a) momentul decolării avionului, la plecarea în străinătate, şi momentul aterizării avionului, la sosirea în ţară, de şi pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a României;

b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei de stat a României, atât la plecarea în străinătate, cât şi la înapoierea în ţară.

Pentru fracţiunile de timp care nu însumează 24 de ore, diurna se acordă astfel: 50% până la 12 ore şi 100% pentru perioada care depăşeşte 12 ore.
(art.7 alin.2 si 3 din HG nr.518/1995)
Avem urmatoarea speta:

"Un proiect finantat de Comisia Europeana, in cadrul caruia avem o suma de 20000 Euro pentru 24 mobilitati ( 1 mobilitate insemnand o persoana care se deplaseaza in tara partenera ) - banii sunt pentru transport, asigurari medicale, subzistenta.

La nivel local, adica in Romania sunt 3 parteneri - Un consiliu local ( care este si coordonatorul proiectului, a incheiat contractul de finantare, se ocupa de bugetul proiectului ), o scoala si un ONG. Urmeaza o deplasare in tara partenera, adica in Turcia. Deplasarea o vor face 11 persoane care provin de la institutiile partenere ( CL, scoala, ONG ).

Ce regula sa aplicam pentru acordarea diurnei? Mentionez, ca persoanele din partea Consiliului Local nu sunt salariate, sunt consilieri locali, astfel ca notiunea de diurna conform legii nu se aplica, iar pentru membrii ONG-ului la fel, doar 2 persoane sunt salariate ale ONG-ului, restul fiind voluntari.

Din HG 518/1995, am inteles ca putem sa acordam o diurna de 38 dolari/pe zi ( cat este pentru Turcia ) - insa hotararea se refera doar la salariatii institutiilor publice, pentru persoanele care nu sunt din institutiile publice am putea sa dam 38 dolari X 2,5 ( maxim fiscal ) = 95 dolari. Este corect?"

De mentionat ca finantatorul, nu ofera informatii lamuritoare, spunandu-ne sa urmam regulile institutiei, dar care institutie, avand in vedere ca sunt 3 parteneri? Iar cei de la Consiliul Local nu stiu nici ei cum sa procedeze, pentru ca nu s-au mai confruntat cu situatii de genul.....

Multumesc anticipat
Alexandra
Se poate face uz de prevederile HG nr.518/1995 pentru toti 3 parteneri in privinta acordarii diurnei ...
~ Conținut șters la cerere ~
HG nr.518/1955 forma actualizata 2012 o puteti gasi aici:

www.avocatnet.ro/content/con...