Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare castigata in instanta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare castigata in instanta

Buna ziua.Am gasit o masina neimatriculata si vanzatorul spune ca are taxa de poluare castigata in instanta.Masina se poate inmatricula pe numele meu desi hotararea este pe numele lui?
Cu stima.
Din perspectiva actualei legislatii ( vedeti sectiunea legislatie avocatnet OUG 9/2013 si normele metodologice ), nu are relevanta faptul ca a fost castigata taxa de poluare se plateste timbrul de mediu, desigur in acceptiunea mea personala, evident neconstitutional si o incalcare a Tratatului de functionare al Uniunii europene, timbrul nu este un timbru de mediu este o taxa asimilata taxei de poluare, inca odata este doar o opinie personala. Vi se va refuza inmatricularea chiar cu prezentarea deciziei definitive si irevocabile de restituire a taxei de poluare.
Nu m-am exprimat eu bine.El a castigat in instanta sa o inmatriculeze FARA taxa.Deci el nu a platit nimic,are hotarare sa o inmatriculeze fara taxa de poluare.Cu hotararea pe numele lui , eu pot sa o inmatriculez pe numele meu?Sper ca acum ma intelegeti ce vreau sa spun!
Drujescu a scris:

Nu m-am exprimat eu bine.El a castigat in instanta sa o inmatriculeze FARA taxa.Deci el nu a platit nimic,are hotarare sa o inmatriculeze fara taxa de poluare.Cu hotararea pe numele lui , eu pot sa o inmatriculez pe numele meu?Sper ca acum ma intelegeti ce vreau sa spun!

Conform OUG 9/2013,Art. 4. -
Obligatia de plata a timbrului intervine o singura data, astfel:
d) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat in situatia autovehiculelor pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmatricularea fara plata taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule sau taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.
Deci in cazul tau eu cred ca cel mai bine ar fi sa-o inmatriculeze el si daca va cunoasteti si aveti incredere unu in altul,tu ii platesti masina ,faceti un contract de mana,platesti pe numele lui asigurarea etc.,el sa nu treaca in talon ''Instrainat la data de...\",ca daca trece atunci vei fi nevoit sa o inscrii pe numele tau in 60 de zile si asteptati sa se schimbe ceva,fiindca sigur nu va ramane asa mult timp.Asta este doar opinia mea de nespecialist.

levigabi, utilizator
avocat_bogdan_marinescu1975 a scris:

Din perspectiva actualei legislatii ( vedeti sectiunea legislatie avocatnet OUG 9/2013 si normele metodologice ), nu are relevanta faptul ca a fost castigata taxa de poluare se plateste timbrul de mediu, desigur in acceptiunea mea personala, evident neconstitutional si o incalcare a Tratatului de functionare al Uniunii europene, timbrul nu este un timbru de mediu este o taxa asimilata taxei de poluare, inca odata este doar o opinie personala. Vi se va refuza inmatricularea chiar cu prezentarea deciziei definitive si irevocabile de restituire a taxei de poluare.

Nu va suparati d-le avocat ca va contrazic,dar persoanele care au castigat in instanta pentru neplata taxei,chiar si in cazul in care nu au primit inca hotatarea definitiva si irevocabila inainte de 15 martie 2013,dar sunt in termenul pentru recurs ,cand vor avea in mana actele cu procesul castigat li se va inscrie masina fara plata taxei de mediu,aceasta urmand a fi platita la eventuala urmatore instrainare.Vorbesc din proprie experienta.Eu am castigat in prima instanta pe 05 februarie,pe 23 martie am primit actele definitive iar vinerea trecuta mi-am inmatriculat masina fara plata taxei de mediu,ca de altfel multi altii.
Multumesc @Levigabi de raspuns.