Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legalitate asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legalitate asociatie proprietari

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire....
Locuim de 3 ani intr-un ansamblu rezidential nou format din 4 blocuri, pe aceeasi strada.
Pana astazi nu a existat asociatie de proprietari pentru aceste 4 blocuri.
Astazi am aflat ca a fost infiintata o asociatie pentru cele 4 blocuri doar cu semnaturile proprietarilor a doua blocuri (50%+1) din total numar apartamente din cele 4 blocuri.

Pe doua din cele 4 blocuri eu fost sub 30% semnatari pentru infiintarea acestei asociatii.

Intrebarea mea este daca blocurile unde nu au existat 50%+1 semnaturi sunt obligate sau nu sa faca parte din aceasta asociatie.

Din cate stiu , legea spune ca trebuie acceptul a 50%+1 proprietari ai condominiului. Prin condominiu se intelege un singur bloc sau ansamblul celor 4 blocuri? Mentionez ca fiecare bloc are terenul sau si nu este legat in niciun fel de celalat bloc.

Multumesc
In Legea 230 din 2007 avem:

ART. 5
(1) Asociatia de proprietari se înfiinteaza prin acordul scris a cel putin jumatate plus unu
din numarul proprietarilor apartamentelor si spatiilor cu alta destinatie decât aceea de
locuinta, din cadrul unei cladiri. Acordul se consemneaza într-un tabel nominal, anexa la
acordul de asociere.
(2) În cladirile de locuinte cu mai multe tronsoane sau scari se pot constitui asociatii de
proprietari pe fiecare tronson ori scara în parte numai în conditiile în care nu exista o
proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata.
(3) Daca este cazul, asociatiile de proprietari înfiintate pe scari sau tronsoane de cladire
îsi reglementeaza între ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune
acestora, printr-o anexa la acordul de asociere.

De aici eu trag concluzia ca trebuie acordul a 50% + 1 dintre locatarii fiecarei scari/cladiri. Daca pe o scara/cladire exista acceptul a 80% dintre locatari, acestia nu pot compensa cei 20% +1 lipsa de pe o alta scara/cladire unde exista acceptul doar a 30% dintre locatari iar asociatia se va infiinta fara acea scara/cladire.
In fiecare bloc trebuia sa se indeplineasca procentul de 50% + 1 deoarece proprietatea comuna a fiecarui bloc este bine delimitata.
Legatura intre ele este numai ca vor sa faca parte din aceeasi entitate juridica, nimic altceva nu le leaga.
Deci nu e corect ce s-a intamplat.
De regula,infiintarea asociatiei de proprietari este dorita de catre proprietari,mai ales pentru aspectul administrarii proprietatii comune
Daca apreciati ca nu au fost respectate conditiile legale necesare infiintarii asociatiei de proprietari,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie
Eu as zice ca nu sunt chiar asa independente aceste 4 blocuri cum se lasa de inteles.
Poate ca din punct de vedere al terenului or fi bine delimitate, dar cum stau la capitolul instalatii alimentare apa, canalizare, alimentare curent, alimentare gaze etc.? Si acestea tot proprietate comuna sunt.

Oare judecatorul delegat nu ar fi solicitat lamuriri daca erau cazul la infiintare?
Depinde pana unde are limita proprietatii furnizorului.
Ca asa, si in cartierele vechi blocurile sunt legate intre ele prin reteaua de conducte de alimentare cu apa, caldura, gaze, electricitate.
Dar ce e pe strada pana in bransament este proprietatea furnizorului, iar de la bransament catre bloc este proprietatea privata comuna a proprietarilor.