Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa incetarea CIM pe perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa incetarea CIM pe perioada determinata

Am contract pe perioada determinata, adica de la 1septembrie pana la 31august. Dupa aceasta perioada pot beneficia de somaj?Multumesc anticipat!
Da, la incetarea de drept a CIM pe perioada determinata, beneficiati de ajutor de somaj.
1. Pregatitit din timp actele necesare pentru a va inregistra la Agentia de Somaj in termen de 10 zile de la incetarea contractului individual de munca, pentru a avea continuitate.

2. Actele necesare pentru inregistrarea la Agentia de Somaj:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare, in original si copie;
c. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Carnetul de munca, in original si copie (daca aveti);
f. Adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 pana in prezent, eliberata de angajator;
g. Adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj, eliberata de angajator;
h. Decizia de incetare a contractului individual de munca (original si copie).

multumesc!=D>

am uitat sa specific perioada este 1 sept2012-31 aug2013 cine imi da adev cu vechimea in perioada 1.01.2011?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Daca ati mai lucrat si la alti angajatori mergeti si luati adeverinta de vechime si de la acestia.

2. Daca ati lucrat numai in perioada 01.09.2012 - 31.08.2013 ramane numai aceasta ultima adeverinta de vechime.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Dupa 01.01.2011, adeverintele de vechime sunt eliberate de catre angajatorii ...

@ Valeriu
Nu se poate lucra de la 01.09.2013 - 31.08.2013 .... ;)