Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE FARA PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE FARA PREAVIZ

Buna ziua numele meu este Marian si am nevoie de niste sfaturi.
Sunt angajat cu jumatate de norma,dar lucrez ...9 ore pe zi. As vrea sa-mi dau demisia fara preaviz dar cred ca administratorul nu o sa-mi inregistreze cererea,daca nu mi-o inregistreaza pot sa nu ma mai prezint la munca?care sunt riscurile?preavizul in contract e trecut 90 de zile,am 1 an de cand lucrez dar concediu nu a vrut sa-mi dea acum,eu nu mai vreau sa lucrez la aceasta firma ce pot face?legal?si care sunt consecintele? Multumesc,cu stima Marian.
1. Conform reglementarilor art.81 alin.2 din Codul Muncii, angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului, nerespectarea acestei prevederi fiind sanctionata de lege cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.

2. Daca nu doreste sa va inregistreze demisia, atunci o puteti trimite prin posta cu confirmare de primire ... si in acelasi timp puteti sesiza si ITM-ul.

3. Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

4. Art. 39 alin. (1) lit. c) din Codul muncii prevede dreptul la concediul de odihna al salariatului, un drept fundamental dobandit la incheierea c.i.m.

5. Angajatorul poate răspunde patrimonial pentru neacordarea concediului de odihnă ... zilele de CO neefectuate se compenseaza in bani numai la incetarea raportului de munca.

6. De la regula potrivit căreia salariatul care își dă demisia are obligația de a acorda angajatorului un termen de preaviz, Codul muncii prevede si excepții de la regula, în care salariatul își poate da demisia fără preaviz, si anume :
- in cazul în care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.Această excepție de la regula acordării preavizului se regăsește în cuprinsul dispozițiilor art. 81 alin. (8) Codul muncii.

- in cazul in care angajatorul renunta total la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.
deci eu cand ma duc la el si ii dau demisia daca nu o inregistreaza o trimit prin posta?si din acel moment nu ma mai prezint la lucru?sau ce fac?
Daca este vorba despre o demisie fara previz, atunci data incetarii c.i.m. trebuie sa fie data luarii la cunostinta de catre angajator despre demisia dvs ...

De exemplu, daca in cerere scrieti incepand cu data de .. imi prezint demisia fara efectuarea unui preaviz, conform art.81 alin.8 C.mun. ... atunci sunt doua posibilitati:
- daca este primita inainte de acea data, atunci c.i.m. va inceta la data respectiva

- daca este primita dupa acea data, atunci c.i.m. a inceta la data luarii la cunostinta de demisia dvs de catre angajator.
In cererea care urmeaza sa i-o dau am invocat urmatorul articol ,va rog sa-mi spuneti daca este corect : " in temeiul art. 79, alin. 3, / art. 79, alin. 8 din Legea nr. 53 / 2003 privind Codul Muncii, va rog respectuos sa imi aprobati demisia, incepand cu data de ..." pur si simplu vreau sa-mi dau demisia fara sa precizez de ce, si vreau sa fie cea mai simpla cale ,fara preaviz...daca este corect cum am precizat mai sus,am sa i-o dau asa daca nu va rog sa-mi spuneti.
o pot trimite dupa ..o copie si prin email?