Forum Discuţii juridice Executare silită Card bancar neachitat, amenintare de executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Card bancar neachitat, amenintare de executare silita

buna ziua.

as dori sa intreb urmatorul lucru:a avut cineva un card din ala (bancpost),obtinut in urma unor rate altex.disponibil pe el 600 ron.i-a ridicat a platit o anumita suma lunar,dobanda fiind imensa,au mai fost si imposibilitati de plata si cam de 2 ani cei drept nu s-a mai platit nimic.cei de la banca au trimis catre primaria de care apartine titularul,o executare silita cu 5000 ron datorati.de la primarie li s-a trimis ca sotul are rol si bunurile sunt pe numele lui toate.as dori sa aflu daca pot sa vina sa puna sechestru pe ceva sau ceva de genul sau cum se poate amana sau plati sume mai mici.mentionez ca posesoarea acelui card in momentul de fata nu lucreaza si este in imposibilitatea plartii integrale.

va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns.
Puteţi să cereţi eşalonarea datoriei, în rate lunare pe care să le puteţi suporta. Dacă nu aveţi bunuri in proprietate, nu au ce să vă facă.
deci bunurile care le am sunt pe numele sotului.masina,casa,pamant...asa sunt trecute si in rolul de la primarie.azi au trimis o notificare cu in 5 zile daca nu platesc intreaga suma,or sa puna sechestru .si costuri judecata 800 lei.insa nu trebuia sa am si eu citatii pentru judecata?
sunt foarte speriata.imi cer scuze.
corynutzabella, utilizator
Vor pune sechestru pe bunurile cu care figuraţi dvs. în proprietate. Dacă bunurile sunt ale soţului, dobândite înainte de căsătorie, nu pot fi executate silit. Dacă sunt bunuri dobândite în timpul căsătoriei, sunt bunuri comune şi pot fi executate silit, după ce vor cere partajul. Oricum, pentru o creanşă de 5000 lei nu pot executa decât bunuri mobile.
Contractele de credit, chiar si cele de credit prin card bancar, sunt titluri executorii. Incuviinţarea se dă fără citare, aşadar nu trebuia să primiţi nimic.

multumesc frumos pentru raspunsuri.deci daca ii sun(pe recuperatori banuiesc nu pe cei de la banca ,acum),ar fi o mica sansa sa ma inteleg cu ei sa platesc lunar o anumita suma pana ce ajung la 0?cei de la banca ultima data cand am vb.acum vreo 2 ani,au fost drastici sau cum sa zic...mai aveau putin si ma injurau ca nu pot sa achit...de asta am o teama de ei.
banca nu poate sa imi mai acorde asta,i-am sunat.au zis sa vb cu executorul judecatoresc.am sunat dar nu mi se raspunde.executarea este pet 5 zile.nu stiu daca se mai poate cumva rezolva cu executorul.