avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Revizuire sentinta penala + actiune in pretentii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Revizuire sentinta penala + actiune in pretentii pentru marturie mincinoasa dovedita

Buna ziua.
Va deranjez cu doua intrebari daca imi permiteti.
Am avut calitatea de inculpat intr un dosar de infractiuni electronice avand calitatea de director de banca la vremea respectiva.
Am fost condamnat la 3 luni inchisoare cu suspendare de curtea de apel brasov.
In cursul judecarii la instanta de fond a fost audiat ca martor directorul de securitate bancara de la banca unde lucram.
Marturia lui a influentat destul de mult luarea deciziei de condamnare.
Imediat dupa ce a fost ascultat ca martor am depus polangere penala pentru marturie mincinoasa.
Solutia la aceasta plangere am primit o abia ieri adica cu doua luni dupa ce deja am primit condamnarea la curtea de apel.
Persoana respectiva prin ordonanta data de procuror a primit amenda administrativa de 300 ron fiind incidenta prevederea de la art 10, alin 1 lit b din cpp, aceasta si a retras declaratia "marturia mincinoasa" dupa ce deja au am fost condamnat.
intrebare- avand aceasta ordonanta ce sanse am intr un proces de pretentii pt daune morale.
intrebarea doi- credeti ca merita sa cer revizuirea sentintei penale avand in vedere cele expuse anterior?
unde se depune cererea de revizuire? la parchet sau la curtea de apel unde sentinta a ramas definitiva?
Este posibil ca pentru o marturie mincinoasa sa primeasca doar o amenda de 300 ron?

multumesc

Alte discuții în legătură

Dilema mare.mãrturie mincinoasã. Veracruz Veracruz Buna ziua. Va deranjez cu doua intrebari daca imi permiteti. Am avut calitatea de inculpat intr un dosar de infractiuni electronice avand calitatea de ... (vezi toată discuția)
Declaratiile suspectului in calitate de martor, raspunderea pentru marturie mincinoasa eusaisapte eusaisapte Daca unui suspect i s-a luat declaratie in calitate de martor, raspunde pentru savarsirea Marturiei mincinoase? Am observat ca suspectului i s-au luat ... (vezi toată discuția)
Ar putea fi admisa revizuirea ptr art 394 alin 1 lit a ? generalul generalul s-a respins recursul de catre ICCJ. Problema este ca pe parcursul cercetarilor procurorul in audierea martorilor acuzarii desi vede bine ca cei doi martori ... (vezi toată discuția)