avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul fara contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul fara contract

Buna ziua am o intrebare pentru dumneavoastra ,lucrez ca sofer personal fara contract ce pot pati daca sunt oprit de politie ,arr,isctr,sau alte institutii de control ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:42, 30 Iunie 2013
CAPITOLUL IV
Răspunderea contravenţională
Art. 260
e) primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată;

f) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Iunie 2013
IGHI, utilizator
@ stres93

Nu patiti nimic , intrucat politia ARR-ul sau ISCIR nu au calitatea de a controla daca avet sau nu raport de munca.
Ei pot sesiza insa ITM-ul cu privire la acest aspect.
deci pana la urma sunt amendat sau nu ?
Pentru munca la negru puteti fi amendat de catre ITM.
Multumesc mult pentru raspuns

Alte discuții în legătură

Cum pot denunta pe cineva care foloseste munca la negru sarut sarut cum pot denunta o persoana care nu plateste oamenii la munca si se lucra la negru (vezi toată discuția)
Itm deseu deseu constituie contraventie implicare unui membru de familie in activitatea firmei.Membru de familie nu este platit pentru ca isi ajuta parinti Poate fi amendata ... (vezi toată discuția)
Contract de munca sor_ile sor_ile Buna ziua ! Fac contabilitate primara de cateva luni pentru o firma de fast food dar inca nu mi-au facut contract de munca. Intrebarea mea este: daca vine ... (vezi toată discuția)