Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul fara contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul fara contract

Buna ziua am o intrebare pentru dumneavoastra ,lucrez ca sofer personal fara contract ce pot pati daca sunt oprit de politie ,arr,isctr,sau alte institutii de control ?
CAPITOLUL IV
Răspunderea contravenţională
Art. 260
e) primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată;

f) prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;
IGHI, utilizator
@ stres93

Nu patiti nimic , intrucat politia ARR-ul sau ISCIR nu au calitatea de a controla daca avet sau nu raport de munca.
Ei pot sesiza insa ITM-ul cu privire la acest aspect.
deci pana la urma sunt amendat sau nu ?
Pentru munca la negru puteti fi amendat de catre ITM.
Multumesc mult pentru raspuns