Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis - cui ii revine obligatia : vecinii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis - cui ii revine obligatia : vecinii sau asociatia?

Buna ziua. Acum 2 luni m-am adresat sefei de scara cu probleme legate de infiltratii prin acoperis (stau la etajul4) .Dansa mi-a zis ca fond de reparatii exista suficient, doar ca este nevoie de votul locatarilor pentru a efectua lucrarile de reparatii. am asteptat 2 luni, nimic. m-am interesat la un avocat care m-a sfatuit sa predau o cerere catre pres.asociatiei, chiar astazi am si predat cererea, in 2 exemplare cu nr de inregistrare. intrebarea mea ar fi: care este urmatorul pas? doamna administrator mi-a zis sa nu ma astept ca asociatia sa repare acoperisul, trebuie facuta o sedinta si decid locatarii. acum chiar va rog sa ma lamuriti am dat cererea degeaba? va multumesc anticipat.

1-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia care detine autoritatea si competenta sa dispuna acte si actiuni,in interesul general al asociatiei de proprietari si a membrilor acesteia
Presedintele de asociatie este competent sa dispuna decizii /masuri in vederea executari de reparatii la partile comune constructii/instalatii din condominiu
2-Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie masuri /decizii ale adunarii generale,presedintelui comitetului executiv
3-Acoperisul reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie implica responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Avand in vedere costurile apreciabile ale unei modernizari acoperis,decizia executiei unei astfel de lucrari se ia de catre participantii la adunarea generala a proprietarilor
Daca la dvs in imobil in acest an a fost convocata adunare generala,exista varianta sa obtineti acordul proprietarilor intocmind un tabel cu toti proprietarii din condominiu cu acordul acestora pentru desfasurarea lucrarilor
Daca se obtine acordul,urmeaza ca administratorul de imobil sa respecte si sa aplice unitar norma in domeniu,sa realizeze selectie de oferte,comitetul executiv urmand sa decida operatorul economic care sa execute lucrarea
Pentru a va informa temeinic ,studiati Legea nr 230/2007 si norma acesteia HG nr 1588/2007[ link extern ]
[ link extern ]
~ Conținut șters la cerere ~
Spatiile comune- deci si aoperisul se repara de catre asociatia de proprietari si nu da catre unul sau altul din locatari indiferent la ce etaj locuiesc.
Deci nu inteleg 1 lucru. am sau nu am nevoie de acordul locatarilor? am studiat legea 230/2007 si acolo scrie ca presedintele decide. dar cand am depus cererea, administratoarea a zis ca locatarii trebuie sa voteze.

Administratoare mi-a zis nu cumva sa ma astept ca asociatia sa repare acoperisul. si ca un locatar de la parter are datorii foarte multe fata de asciatie si de aceea asociatia nu va da bani pentru acoperis. in orice caz mi-a dat nr de inregistrare si astept raspunsul presedintelui.
Adriantot, moderator
Aceasta este o reparatie de urgenta si nu se face cu acordul locatarilor.
Ca orice lucrare de urgenta se executa si este decisa de comitetul executiv si executata cu maximum de promtitudine.
Nu se compara o lucrare de reparatie terasa prin care curge apa in casa proprietarului cu a pune luminatie cu senzori.
In primul caz, in conformitate cu obligatiile pe care le au proprietarii de a intretine condominiul in stare buna de functionare si folosinta, obligatii impuse prin Legea 230/2007, lucrarea trebuie executata de urgenta, mai ales ca exista si bani in fondul de reparatii, iar in al doilea caz, senzorii pe luminatie pot fi pusi sau nu. In asta pot hotari proprietarii, ca "nu arde".

Deci mergeti la presedintele asociatiei si avertizati-l asupra obligatiilor proprietarilor si asupra atributiunilor pe care i le da legea de a se ocupa de aceasta reparatie cu maxima operativitate.
Va sunt prejudiciate bunurile si sanatatea. Pe asta nu se cere acordul celorlalti proprietari. La urma urmelor fiecare din ei, daca ar fi in situatii asemanatoare, ar tipa ca din gura de sarpe "sa-i faca asociatia reparatia".....