Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cind ies la pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cind ies la pensie ?

Buna ziua,
Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954.
M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din care 24 de ani am grupa a 2 de munca.
Intrebarea mea e , cind pot iesi la pensie anticipat sau limita de virsta .
Va multumesc anticipat, cu stima si respect.
1. Varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizre este de 15 ani.

2. Pentru cei 24 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (65/0 - 5/6 = 59 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani (41 + 6 = 47 de ani).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, in ianuarie 2014.

buna ziua tatal meu este nascut in 1953 pe 17 ianuarie
are 36 de ani munciti si 18 ani de grupa 2 cand are dreptul la pensie la limita de varsta sau pensie anticipata si cu cat ar fi penalizat
am fost la casa de pensie si o doamna de acolo la 18 ani de grupa 2 ia calculat decat 2 ani si 6 luni
1. Pentru un barbat nascut in 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 18 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (65 - 4 = 61 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni (36/0 + 4/6 = 40 de ani si 6 luni.

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in ianuarie 2014;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in ianuarie 2013.

4. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.

5. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca va solicita pensie anticipata partiala in august 2013 diminuarea va fi de 4,5%.
- In ianuarie 2014 pensia anticipata partiala se va transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se va elimina diminuarea.
buna ziua
multumesc pentru raspunsul de mai sus
mai am o intrebare si pentru unchiul meu
este nascut in 1955 20 octombrie
are 39 de ani munciti si 31 de ani de grupa 2
cand ar putea iesi la pensie
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 31 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (65 - 7 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 9 luni (39/0 + 7/9 = 46 de ani si 9 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 58 de ani, in octombrie 2013.