Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna!
As vrea sa stiu daca ajutorul de sprijin de dupa somaj, pe care l-am avut in perioada 27.12.1998 - 30.11.1999, se considera vechime la anii de pensie?

Sunt femeie si am 55 de ani si 10 luni cu vechime de 38 de ani si 16 zile (fara perioada de sprijin de mai sus), dintre care 16 ani de grupa a II-a. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare? (se adauga anii de grupa a II-a la anii de pensie?)

Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Si ajutorul de sprijin de dupa somaj, pe care l-am avut in perioada 27.12.1998 - 30.11.1999, se considera vechime la anii de pensie?
16 ani de grupa II-a,aduc:
-O perioada splimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni la 1 an).
-O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(60 si 10 luni).
Conditii pentru pensie anticipata:
-Varsta 55 de ani si 10 luni-indeplinita.
-Stagiu 38 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat-indeplinita.
Multumesc pentru raspuns!
As aprecia daca mi-ati da si articolul din lege.
Multumesc!
Legea 263/2010

ART. 17

(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a,

ANEXA Nr. 5 din Legea 263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice

VÂRSTE STANDARD
de pensionare, stagii complete şi stagii minime de cotizare

Femei

Iulie 1957 │Mai 2018 │ 60/10 │ 30/10 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│August 1957 │Iunie 2018 │ 60/10 │ 30/10 │ 15/0 │

├─────────────────────┼────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────┼─────────────┤

│Septembrie 1957 │Iulie 2018 │ 60/10 │ 30/10 │ 15/0 │

ART. 62

(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

60 de ani si 10 luni - 5 = 55 de ani si 10 luni.

38 de ani si 16 zile + 4 ani = 42 de ani si 16 zile

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.