Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare

buna ziua ,
am o sociatate la care s-a facut o reevaluarea .din raportul evaluatorului rezulta o diminuare .va rog sa-mi spuneti ce inregistrare sa fac....doar 681=212 ...cu amortizare din anii precedenti ce se intampla?
va multumesc
S-a facut o reevaluare la ce?
la o cladire
Este important a se stabili daca aceasta diminuare este reversibila sau ireversibila.

- daca diminuarea este una ireversibila se va verifica mai intai daca anterior in "Rezerve din reevaluare" nu exista o suma cu referire la acelasi activ. Daca exista se va diminua mai intai surplusul din reevaluare, eventuala diferenta ne acoperita se inregistreaza ca o cheltuiala; precum o amortizare suplimentara.
- daca diminuarea este una reversibila se va intocmi o ajustare 2912

Inregistrarile contabile se deduc de la sine

Cadrul legal:
OMFP 1752/2005 cu modificariel ulterioare
Art. 58 Al. 2 Pct. a
Art. 111, Al. 5
cum si cine stabileste asta(daca diminuarea este sau nu reversibila)???Cladirea nu a mai fost reevaluat.
multumesc mult
Cred ca ati dat tot dv. raspunsul la intrebare, l-am citat...

ioana_ada a scris:

din raportul evaluatorului rezulta o diminuare

Daca a mai fost reevaluata inseamna ca veti regulariza cresterile anterioare (Rezerve din reevaluare) cu reducerea curenta
Cosmin Antohe, Contabil