avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare

buna ziua ,
am o sociatate la care s-a facut o reevaluarea .din raportul evaluatorului rezulta o diminuare .va rog sa-mi spuneti ce inregistrare sa fac....doar 681=212 ...cu amortizare din anii precedenti ce se intampla?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ioana_ada , utilizator 16:33, 18 Martie 2009
S-a facut o reevaluare la ce?
la o cladire
Este important a se stabili daca aceasta diminuare este reversibila sau ireversibila.

- daca diminuarea este una ireversibila se va verifica mai intai daca anterior in "Rezerve din reevaluare" nu exista o suma cu referire la acelasi activ. Daca exista se va diminua mai intai surplusul din reevaluare, eventuala diferenta ne acoperita se inregistreaza ca o cheltuiala; precum o amortizare suplimentara.
- daca diminuarea este una reversibila se va intocmi o ajustare 2912

Inregistrarile contabile se deduc de la sine

Cadrul legal:
OMFP 1752/2005 cu modificariel ulterioare
Art. 58 Al. 2 Pct. a
Art. 111, Al. 5
cum si cine stabileste asta(daca diminuarea este sau nu reversibila)???Cladirea nu a mai fost reevaluat.
multumesc mult
Cred ca ati dat tot dv. raspunsul la intrebare, l-am citat...

ioana_ada a scris:

din raportul evaluatorului rezulta o diminuare


Daca a mai fost reevaluata inseamna ca veti regulariza cresterile anterioare (Rezerve din reevaluare) cu reducerea curenta
Ultima modificare: Luni, 16 Martie 2009
Cosmin Antohe, Contabil

Alte discuții în legătură

Inregistrari reevaluare ratfelicia ratfelicia Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme: punctul 1 La o cladire care inaintea reevaluarii din 31.12.2007 aveam urmatoarele valori . ... (vezi toată discuția)
Rezerve din reevaluare iuli-ana iuli-ana Buna ziua, Am facut reevaluare la 31.12.2011 la o cladire pe care acum patronul vrea sa o vanda. Valoarea initiala a cladirii a fost de 75.000 lei ( 212), ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile-reevaluare cladiri gabiclenciu gabiclenciu va rog daca puteti sa ma ajutati in urmatorul caz: -cladire construita in 2005 -durata 600 luni -durata ramasa 564 luni -val.inventar 90032 lei -amort.la ... (vezi toată discuția)