Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Vanzari pe Facebook - care sunt conditiile?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Vanzari pe Facebook - care sunt conditiile?

buna ziua.as avea si eu o intrebare.mi-am deschis un cont de facebook si as dori sa vand haine si altele.am vazut ca sunt o gramada de astfel de profile.intrebarea ar fi: este legal asa ceva tinand cont ca sunt atatea persoane care fac asta si atatea site-uri pentru asa ceva.poate pare cam tampita intrebarea mea dar nu as dori sa o incurc pe urma din cauza ca nu platesc impozit sau ca nu am firma.va multumesc frumos.la revedere
Vanzarea pe internet este legala si reglementata de legislatia in vigoare.
Pe de alta parte, daca Dvs intentionati sa practicati aceasta activitate clandestin, fara sa declarati veniturile obtinute si fara sa platiti taxe si impozite, puteti fi acuzat de evaziune fiscala.
Sunt sigur ca poate fi acuzat de evaziune :))... Hai sa ii punem si pe aia care din banii lor castigati lucrand, cumpara diverse piese, pe care le pun cap la cap si fac o bratara sau un cercel si il vand. Mama ce evaziune fiscala face asta.
In cazu asta site-uri ca okazii.ro sau mercador.ro sau tocmai.ro ... ce am face cu utilizatorii acestor site-uri?
Daca iti pui masina la vanzare pe facebook si nu declari veniturile... esti acuzat de evaziune fiscala?
:))
multumesc pentru raspuns.asa ma gandeam si eu de aceea nu vroiam sa risc dar mi se pare logic si ce spune bobman.ar trebuii sa fie sute de mii de oameni acuzati de asa ceva,nu?nu stiu dar daca nu te reclama nimeni cum ar putea sti daca chiar am vandut sau nu???multumesc inca o data.la revedere
sica sa fac totul legal,cum procedez?multmesc