avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont debitor 4428 si cont 231
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont debitor 4428 si cont 231

Buna ziua,

Spuneti mi va rog daca am cont debitro 4428 acesta se aduna la rand 06 F10 ?
si la rand 83 f30?
Contrul debitor 231 se trece la rand 02 F10 iar in formular f30 se mai trece undeva ?


Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:05, 13 August 2014
Lizuca12 a scris:


Spuneti mi va rog daca am cont debitro 4428 acesta se aduna la rand 06 F10 ?
si la rand 83 f30?


Da, dar ar fi trebuit create analitice la acest 4428 (marfa, tva deductibila si colectata) pt ca daca aveti sold creditor la 4428 de la marfa in magazin, acea suma se declara la F10 rd 5, iar 4428 de la tva neexigibil colectat la F10 rd. 11.

Lizuca12 a scris:



Contrul debitor 231 se trece la rand 02 F10 iar in formular f30 se mai trece undeva ?


Nu, in formular 30 nu apare cont 231.



Ultima modificare: Miercuri, 7 August 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
Am creeat analitice pentru 4428.cli si 4428.fur in balanta sinetica am 4428 debitor atunci cum ar trebui sa fac la bilant se trece 4428 debitor la rand 6 f10 sau trebui facut dupa balanta analtica si trecut 4428.fur la rand 06 si 4428.cli la rand 11?
Nu am mai avut pana acum tva neexigibil si sunt putin derutata


Multumesc frumos!
Lizuca12 a scris:

Am creeat analitice pentru 4428.cli si 4428.fur in balanta sinetica am 4428 debitor atunci cum ar trebui sa fac la bilant se trece 4428 debitor la rand 6 f10 sau trebui facut dupa balanta analtica si trecut 4428.fur la rand 06 si 4428.cli la rand 11?
Nu am mai avut pana acum tva neexigibil si sunt putin derutata


Multumesc frumos!


Eu am completat 4428 la rd 06 si la rd 11. Nu mi se pare ok sa le compensez si sa trec diferenta doar la unul dintre randuri. Teoretic 4428 de la furnizori poate sa nu devina niciodata exigibil daca facturile nu sunt achitate.

Potrivit ordin 3055/2009:

45 - (1) Principiul necompensării. Orice compensare între elementele de active şi datorii sau între elementele de venituri şi cheltuieli este interzisă.
(2) Toate creanţele şi datoriile trebuie înregistrate distinct în contabilitate, pe bază de documente justificative. Eventualele compensări între creanţe şi datorii faţă de aceeaşi entitate efectuate cu respectarea prevederilor legale pot fi înregistrate numai după contabilizarea veniturilor şi cheltuielilor corespunzătoare.
(3) În cazul schimbului de active, în contabilitate se evidenţiază distinct operaţiunea de vânzare/scoatere din evidenţă şi cea de cumpărare/intrare în evidenţă, pe baza documentelor justificative, cu înregistrarea tuturor veniturilor si cheltuielilor aferente operaţiunilor. Tratamentul contabil este similar şi în cazul prestărilor reciproce de servicii.


Ultima modificare: Miercuri, 7 August 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos de raspuns !
Eu din cate stiu si tva-ul de la furnizori devine exigibil dupa 90 de zile,chiar daca facturile nu sunt achitate. ;)

Alte discuții în legătură

Inregistrarea contului 4428 in bilant ram24 ram24 Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca trebuie sa includ soldul contului 4428 in datorii in bilant? Daca il adun la rd 14 F10 nu imi da corelatia si atunci ... (vezi toată discuția)
Probleme legate de tva la incasare Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Am o nelamurire legata de aplicarea corecta a TVA-ului la incasare: In primul rand firma despre care vorbesc este persoana impozabila care aplica TVA-ul la ... (vezi toată discuția)
Deducere tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog pentru tva colectata la 90 de zile devine din neexigibila in colectata dar la facturile de la funizori tva neexigibila devine ... (vezi toată discuția)