Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cont debitor 4428 si cont 231
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cont debitor 4428 si cont 231

Buna ziua,

Spuneti mi va rog daca am cont debitro 4428 acesta se aduna la rand 06 F10 ?
si la rand 83 f30?
Contrul debitor 231 se trece la rand 02 F10 iar in formular f30 se mai trece undeva ?

Multumesc frumos!
Lizuca12 a scris:

Spuneti mi va rog daca am cont debitro 4428 acesta se aduna la rand 06 F10 ?
si la rand 83 f30?

Da, dar ar fi trebuit create analitice la acest 4428 (marfa, tva deductibila si colectata) pt ca daca aveti sold creditor la 4428 de la marfa in magazin, acea suma se declara la F10 rd 5, iar 4428 de la tva neexigibil colectat la F10 rd. 11.

Lizuca12 a scris:

Contrul debitor 231 se trece la rand 02 F10 iar in formular f30 se mai trece undeva ?

Nu, in formular 30 nu apare cont 231.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Am creeat analitice pentru 4428.cli si 4428.fur in balanta sinetica am 4428 debitor atunci cum ar trebui sa fac la bilant se trece 4428 debitor la rand 6 f10 sau trebui facut dupa balanta analtica si trecut 4428.fur la rand 06 si 4428.cli la rand 11?
Nu am mai avut pana acum tva neexigibil si sunt putin derutata

Multumesc frumos!
Lizuca12 a scris:

Am creeat analitice pentru 4428.cli si 4428.fur in balanta sinetica am 4428 debitor atunci cum ar trebui sa fac la bilant se trece 4428 debitor la rand 6 f10 sau trebui facut dupa balanta analtica si trecut 4428.fur la rand 06 si 4428.cli la rand 11?
Nu am mai avut pana acum tva neexigibil si sunt putin derutata

Multumesc frumos!

Eu am completat 4428 la rd 06 si la rd 11. Nu mi se pare ok sa le compensez si sa trec diferenta doar la unul dintre randuri. Teoretic 4428 de la furnizori poate sa nu devina niciodata exigibil daca facturile nu sunt achitate.

Potrivit ordin 3055/2009:

45 - (1) Principiul necompensării. Orice compensare între elementele de active şi datorii sau între elementele de venituri şi cheltuieli este interzisă.
(2) Toate creanţele şi datoriile trebuie înregistrate distinct în contabilitate, pe bază de documente justificative. Eventualele compensări între creanţe şi datorii faţă de aceeaşi entitate efectuate cu respectarea prevederilor legale pot fi înregistrate numai după contabilizarea veniturilor şi cheltuielilor corespunzătoare.
(3) În cazul schimbului de active, în contabilitate se evidenţiază distinct operaţiunea de vânzare/scoatere din evidenţă şi cea de cumpărare/intrare în evidenţă, pe baza documentelor justificative, cu înregistrarea tuturor veniturilor si cheltuielilor aferente operaţiunilor. Tratamentul contabil este similar şi în cazul prestărilor reciproce de servicii.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos de raspuns !
Eu din cate stiu si tva-ul de la furnizori devine exigibil dupa 90 de zile,chiar daca facturile nu sunt achitate. ;)