Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Falsul si uzul de fals se prescriu ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Falsul si uzul de fals se prescriu ?

uzul de fals sub semnatura privata se prescrie in termen de 3 ani? conform art 122 CP?Daca au trecut 2 ani si5-6 luni ce cai as avea pentru a impiedica prescrierea?plingere impotriva procurorului?plingere impotriva organului de cercetare penala ?(politie) trebuie sa existe o cale?.Nu doresc sa supar am deschis o gramada de subiecte urmare a unui accident de munca dar mai mult ca sigur se urmareste ,,PRESCRIEREA,, intrucit sint intrunite toate elementele deschiderii procesului numai ca nu incepe si singurul motiv este implinirea termenului de 3 ani
Mergeti la CEDO daca se va prescrie.
Este foarte greubsa va descurcati fara avocat si probabil ca nici nu aree sens sa va angajati avocat.
Avocatul trebuie sa fie extrem de agesiv in asemenea cazuri si sa hartuie efectiv organul de ancheta ca sa urgenteze daca nu se vrea...
multumesc d-nule avocat ,nu am bani nu am conditi este adevarat ce ziceti d-voastra ,partea adversa mie este cu relati si bani ,este strigator la cer mai mult ca sigur ,,prescrierea,, se urmareste daca anul trecut eram singurul vinovat acum este cu totul altceva dar totusi nu se face nimic ,mi-au distrus viitorul ,se sustrag raspunderi penale cu ajutorul celor care ar trebuii sai pedepseasca pt incalcarea cu buna stinta a legii ,la CEDO nu pot apela pina nu am epuizat toate caile din tara,ma insel?.avocatul care il am ma abtin sa fac caracterizari AGRESIV sint doar eu ,dar din pacate AGRESIVITATEA mea (AICI PE AVOCAT NET) imi creeaza doar antipatie ,probabil inca o plingere la Bucuresti ,probabil voi instinta ministru justitiei habar nam ,stiu doar ca sint doua firme vinovate ca nu miau dat EIP un magazioner care ma lovit cu o usa fara sa vrea probabil punindumi viata in pericol mai o firma care mia falsificat data de pe anumite declarati ,un fost cadru militar care a facut fals si uz de fals pentru a scapa firma de UP si mai rezulta un RATAT INVALID de pe urma faptelor celor descrisi mai sus. Sint pregatit pentru CEDO da nu pot acum findca cred ca inca nu indeplinesc anumite conditi. CURTEA INALTA DE CASATIE SI JUSTITIE ,posibil sa rezolve dar nu pot apela findca nam pierdut procesul,p0rocesul care nu se deschide urmarinduse prescriirea ,doi ani le-o trebuit sa constate ca toate reclamatile mele sint perfect intemeiate?ADEVARUL exista ,DREPTATEA ESTE O ILUZIE ,pur si simplu NU EXISTA.Probabil multi ca mine victime ale unui SISTEM BOLNAV cine il schimba totusi acest sistem bolnav?
comerciantu, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti la CEDO daca se va prescrie.
Este foarte greubsa va descurcati fara avocat si probabil ca nici nu aree sens sa va angajati avocat.
Avocatul trebuie sa fie extrem de agesiv in asemenea cazuri si sa hartuie efectiv organul de ancheta ca sa urgenteze daca nu se vrea...

exista posibilitatea mutari dosarului la o alta instanta?in alt judet? de hartuit si agresiv am fost doar eu prin diferite plingeri la institi ierarhice gen Curtea inalta de casatie,prim procuror timis,DNA ,peste tot sint reclamati dar nu ma baga in seama nimeni ,recent prin luna 03-04 plingere la curtea inalta pt tergiversare este adevarat de atunci sau facut pasi ,am gasit adevarul dar nu se ia masuri impotriva faptuitorilor se asteapta prescriptia faptelor ,mam gindit sa incerc sa mut dosarul da nu stiu demersurile legale.Mai mult ca sigur agresivitatea si demersurile mele deranjeaza pe mai mari tribunalului si rezultatul este TERGIVERSAREA cauzei pe motiv ,,ancheta in desfasurare,, gresesc? Daca nu ai bani nu poti face nimic,nu te ajuta nimeni ADEVARUL este gratis DREPTATEA probabil o cumperi cu bani,nui ai ramai cu mindria cai gasit adevarul dar nu te ajuta la nimic
revin din nou infractiune ,,fals uz de fals sub semnatura privata,,facut in vederea sustrageri UP este incadrat ca infractiune si prevede o pedeapsa de la 3luni la 2 ani sau cu amenda .Aceasta fapta se prescrie in 3 ani ?se are in vedere ca falsul a fost descoperit si probat dupa un an de la savirsirea lui? sau prescriptia se calculeaza din momentul savirsirii.Daca fapta se descopera la 2 ani si 364 de zile ?:((
Sa stiti ca este foarte greu ca avocatul sa urgenteze daca nu se vrea...iar pe dvs. nu va baga in seama...
Avocatul risca sa se puna rau si cu procurorii...daca nu reuseste sa ii convinga...cumva amiabil...pe baza de argumente juridice foarte puternice...
Daca procurorii se incapataneaza in mod sigur se va pune rau cu ei.

Puteti castiga la CEDO daca statul prin organele sale va incalca drepturi si libertati fundamentale.Important este sa depuneti cereri.
Din moment ce sa va prescrie din cauza derularii foarte lente a anchetei penale CEDO va considera ca v-au fost incalcate drepturile si libertatile fundamentale garantate de conventie.