Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... dovada calitatii de reprezentant - NCPC
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

dovada calitatii de reprezentant - NCPC

cu ce poate face consilierul juridic dovada calit de reprez in sensul art 151 Noul cod de proc cvi. A redactat si semnat o cerere de chemare in judecata. este obligatie inscrierea in vreun colegiu al consilierilor?
Este necesara o imputernicire din partea societatii. Imputernicire in care societatea declara calitatea dumneavoastra de consilier juridic si ca va imputerniceste sa-i reprezentati in instanta.
Este necesara inscrierea in Colegiul Consilierilor Juridici. Dovada calitatii de reprezentant o veti face cu imputerincirea model -Anexa 3 la Statutul profesiei de consilier juridic, iar dovada de consilier juridic o veti face cu legitimatia si insigna data de Colegiu.

alte opinii?
Profesia de consilier juridic nu se exercita prin "declaratii" ale angajatorilor. Cititi legea si statutul profesiei de consilier juridic.
Dovada calitatii o faceti cu imputernicirea/delegatia semnata de catre angajatorul dvs.