Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz recoltare probe biologice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz recoltare probe biologice

Când se consideră că ai săvârșit infracțiunea de refuz recoltare probe biologice? Când ți-ai exprimat refuzul categoric în fața organului de poliție sau în fața medicului?
si una si alta!

Evident ca daca accepti fata politistului inrecoltarea de probe biologice iar cand ajungi la medic, refuzi... finalitatea este aceeasi: refuzul, deci imposibilitatea recoltarii de probe biologice.
dacă ai refuzat în fața polițistului, refuzând totodată să mai mergi la spital, e considerat refuz recoltare probe biologice?
Ce valoare ati avut in aerul expirat? sau intrebati doar pentru informare.
În noul Cod rutier face referire doar la refuz recoltare probe biologice nu și la refuz recoltare cu aparatul alcooltest