Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aprobarile necesare pentru vanzatorul ambulant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aprobarile necesare pentru vanzatorul ambulant

Buna ziua, am un S.R.L si doresc sa devin vanzator ambulant dupa ce obtin codul CAEN ,

1 – pot vinde oriunde ? exemplu: parcuri, piete, targuri, statii de autobus, pe stada intr-un loc circulat ... I-mi mai trebuie aprobare de la: adminstratorul pietei, responsabilul parcului ..etc.

2- pot vinde orice: legume-fructe, sucuri, inghetata, vata pe bat, gogosi, covrigi, clatite, cafea, hoot dog, jucari …etc. E de ajuns autorizatia de la sanepid ? mai necesita si alte autorizatii.

Va multumesc.
Acte necesare pentru obţinerea acordului de funcţionare ambulant în vederea desfăşurării activităţii de comerţ stradal în mobilier urban faţa punctului de lucru cu acelasi profil ( flori , legume fructe, ziare si reviste, carti, produse de patiserie, cofetarie, vitrina frigorifica pentru inghetata si aparat pentru inghetata ) :
1.Cerere tipizată;
2.Acte firmă (certificat de înregistrare + certificat constatator cu obţinut de la ORC in baza Legii 359/2004);
3. Certificat fiscal (din care să rezulte că nu sunt datorii la bugetul local – obţinut de la Direcţia Fiscală);
4.Plan de situaţie 1:500 pe care se va marca vizibil amplasamentul unde se solicita amplasarea mobilierului – obţinut prin cam.12 – de la Serviciul Banca de Date Urbane şi Cadastru;
5. Plan de încadrare 1:5000 – obţinut prin cam. 12 – de la Serviciul Banca de Date Urbane şi Cadastru;
6. Proiect, poza în care să fie prezentat tipul de mobilier de comerţ stradal utilizat ;
7. Activitatea de comercializare îngheţată , produse de patiserie, etc necesită document de avizare sanitar-veterinară a laboratorului în care se produce;
8. Acordul pentru desfasurarea exercitiilor comerciale eliberat de catre Primarie in baza Legii 650/2002 pentru punctul de lucru fix;
9. Extras de carte funciară, dacă este cazul pentru teren proprietate personala a persoanelor fizice sau juridice precum si contract de inchiriere/comodat a terenului, daca este cazul .

Acte necesare pentru obţinerea acordului de funcţionare ambulant în vederea desfăşurării activităţii de comerţ stradal in chioscuri, tonete de flori pe amplasamente adjudecate la licitatie publica :

1. Cerere tipizata;
2. Acte firmă (certificat de înregistrare + certificat constatator cu obţinut de la ORC in baza Legii 359/2004);
3. Certificat fiscal (din care să rezulte că nu sunt datorii la bugetul local – obţinut de la Direcţia Fiscală);
4. Plan de situaţie 1:500 pe care se va marca vizibil amplasamentul – obţinut prin cam.12 – de la Serviciul Banca de Date Urbane şi Cadastru ;
5. Plan de încadrare 1:5000 – obţinut prin cam. 12 – de la Serviciul Banca de Date Urbane şi Cadastru ;
6. Proiect intocmit de un proiectant autorizat în care să fie prezentat modelul de chiosc, toneta avizat de catre Institutia Arhitectului Sef din cadrul Primariei ;
7. Contract de inchiriere a domeniului public .

Acte necesare pentru obţinerea acordului de funcţionare în vederea desfăşurării activităţii de comerţ stradal în rulotă comercială , comert cu legume fructe, flori, carti, pop corn etc pe amplasamente adjudecate la licitatie publica:

1. Cerere tipizată;
2. Certificat de înregistrare obţinut de la Oficiul Registrului Comertului;
3. Certificat fiscal din care sa rezulte ca nu sunt datorii la bugetul local – obtinut de la Directia Fiscala .
4. Contract de inchiriere a domeniului public;
5. Activitatea de alimentatie publica necesita document de avizare sanitara ;
6. Carte de identitate, talon din care sa reiasa faptul ca rulota este de tip comercial;
7. Contract de inchiriere/comodat a rulotei, daca este cazul;
8. Proiect, poza în care să fie prezentat tipul de mobilier de comerţ stradal utilizat .
Va multumesc pt raspunsul detaliat. Din ce spuneti d-vs inteleg ca nu pot iesi cu o masuta, azi in piata sudului sa vand legume iar maine in crangas cu covrigi ... chiar daca devin vanzator ambulant tot am un loc stabil nu ma pot plimba cu "caruta" :)) sa incerc terenuri.

Iar planul de încadrare 1:5000 e un formular, act nu e vb. de roni ?
eu tot nu am inteles, daca mi iau o geanta si o umplu cu ziare si plec cu ea in gara sa le vand,ce acte mi trebuiesc ? ce trec pe firma?
As putea sa stiu ce taxe plateste un vanzator ambulant?
De exemplu eu vreau sa.mi deschid o taraba la care sa vand brelocuri de chei souvenire bratari lantisoare!
MAMA MIA CATE ACTE PENTRU O NIMICA TOATA.!!! rOMANIA.!!!