Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Componenta comisie concurs contabil scoala gimnaziala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Componenta comisie concurs contabil scoala gimnaziala

Buna ziua,
vrog sa ma edificati asupra componentei comisiei in cazul organizarii concursului pentru ocuparea postului de contabil in cadrul unei scoli din mediul rural. Multumesc anticipat.
HG 286/2011

In conformitate cu art.8( 3) ,comisia este formata din : presedinte- directorul institutiei care angajeaza , 2 membrii-specialisti ( contabili ) si un secretar -un cadru didactic al institutiei care organizeaza concursul ) .
Va multumesc pentru raspuns. Problema e ca fiind scoala din mediul rural nu avem posibilitatea de a aduce 2 contabili cu statut de membrii specialisti, cu atat mai mult cu cat contabila primariei este ruda de gradul I, cu candidatul.Ce alternative avem in aceasta situatie?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Tot din HG nr.286/2011:

Art. 11. — Nu poate fi desemnata in calitatea de membru in comisia de concurs sau in comisia de solutionare a contestatiilor persoana care se afla in urmatoarele situatii:
a) are relatii cu caracter patrimonial cu oricare dintre candidati sau interesele patrimoniale ale sale ori ale sotului sau sotiei pot afecta impartialitatea si obiectivitatea evaluarii;
b) este sot, sotie, ruda sau afin pana la gradul al IV-lea inclusiv cu oricare dintre candidati ori cu un alt membru al comisiei de concurs sau al comisiei de solutionare a contestatiilor;
c) este sau urmeaza sa fie, in situatia ocuparii postului de conducere pentru care se organizeaza concursul, direct subordonat ierarhic al oricaruia dintre candidati.

Da, stiam aceste prevederi, acesta e si motivul pentru care am precizat ca nu putem apela la contabila primariei. Ma intrebam ce alte variante avem?La cine putem apela?
Parerea mea este ca ar trebui sa solicitati sprijinul ISJ. Incercati, vedeti ce zic si ei.
Contabilii pot fi solicitati de la alte scoli, prin grija ISJ.
De la CL trebuie sa fie un reprezentant, nu neaparat contabila. De ce nu solicitati reprezentantul membru al CA?