Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul indemnizatie concediu de odihna.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul indemnizatie concediu de odihna.

Cum calculez indemnizatia pentru concediu de odihna in urmatorul caz:

Am un salariat care pleaca in concediu de odihna 4 zile in aprilie. Calculez media ptr ultimele 3 luni:

ianuarie lucreaza 13 zile si are 7 zile concediu de odihna
februarie lucreaza 20 de zile
martie lucreaza 22 zile

Pentru stabiilirea mediei zilnice la luna ianuarie trebuie sa iau in calcul suma aferenta celor 13 zile lucrate +7 zile co sau doar suma aferenta celor 13 zile lucrate
Indemnizaţia de concediul de odihnă - reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimile 3 luni anterioare plecării în concediul de odihnă ;
Indemnizaţia de concediul de odihnă nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenit pentru perioada respectivă prevăzut în CIM;
Concediul de odihnă poate fi întrerupt la cererea salariatului din motive obiective.
Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă. Rechemarea se face în scris.
În cazul rechemării din concediul de odihnă angajatorul este obligat să suporte toate cheltuielile salariatului, inclusiv deplasarea lui şi a familiei sale, inclusiv dacă a creat un prejudiciu, prin această rechemare.

Metoda calcul CO :

EXEMPLUL nr. 1

Salariatul XY este planificat în concediu de odihna in luna martie 2007 si va efectua 15 zile/lucratoare de CO.
Salariul de baza a persoanei este de 600 RON.

Faza I Se determina media zilnica a drepturilor salariale din ultimele 3 luni ( februarie, ianuarie si decembrie)
Venitul realizat/luni ZILE LUCRATOARE / LUNA

Dec – 800 RON (prima de porc) 19
Ian – 900 RON ( al 13-lea salariu) 21
Feb – 600 RON (salariu normal) 20

2300 60

Calculul : 2300 : 60 = 38,33 x 15 = 575 RON

Faza II – In vederea respectarii prevederilor C..M, conform careia, indemnizaţia de concediul de odihnă nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenit pentru perioada respectivă prevăzut în CIM, vom calcula indemnizatia la salariu:
Calcul : 600 : 22 zile lucratoare din luna martie = 27,27- ce reprezinta media zilnica a veniturilor din luna respectiva.
27,2727 x 15 zile/lucr. de C.O. = 409 Ron
In toate cazurile se acorda indemnizatia mai avantajoasa.

Exemplul nr. 2 – când salariatul in luna a treia a beneficiat de marire da salariu.

Dec – 500 RON
Ian – 500 RON
Feb – 600 RON
1600 : 60 = 26,6666, reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterior efectuarii C.O.

26,6666 x 15 = 400 Ron indemnizaţia cuvenită

Iar media zilnica a lunii in curs este:

600 : 22 = 27,2727 x 15 = 409 Ron, deci i se va acorda indemnizatie mai mare.
Se va acorda indemnizatia mai avantajoasă.
CO se poate întrerupe cu concediul medical.
As avea o intrebare pentru Exemplul nr.2 de mai sus.

Daca salariatul a beneficiat de marire in luna in care a intrat in concediu (martie), cum se mai interpreteaza alineatul 1? Media zilnica a lunii in curs va fi tot 409 ron (pe martie a avut salariu 600 ron, in rest 500 ron). Multumesc.
se ia in calcul brutul realizat in luna ianuarie (se includ si concediile)
luna in care isi ia concediu angajatul nu intra la calcul ex:
in martie isi ia 15 zile co
indemnizatie este calculul pe 3 luni anterioare adica februarie+ianuarie+decembrie.

in cazul dumneavoastra nu se calculeaza cu marire, numai daca ati lua co in aprilie atunci indemnizatia este calculul pe lunile martie+februarie+ianuarie

dar atentie sa nu fie Indemnizaţia de concediul de odihnă mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenit pentru perioada in care isi desfasoara concediul - avand marire in martie s-ar putea ca indemnizatia pe lunile anterioare sa fie mai mica decat daca ati calcula media zilnica la marirea din martie si atunci treceti suma cea mai mare
lorelayold76, utilizator
Inca nu sint lamurit, de aceea voi exagera putin exemplul de calcul:

Sa zicem ca in decembrie-februarie am salariu de 500 RON (banui ca e vorba de brut). Sa zicem ca in martie mi se dubleaza salariul, ajunge la 1000 RON. Eu imi iau o zi de concediu de odihna in martie.

Conform alineatului 1 din articolul 145 al Codului Muncii, eu inteleg ca ziua aceea de concediu de odihna se va plati conform salariului din martie ("nu poate fi mai mica decit....").

Totusi, la locul de munca mi s-a calculat ca media pe cele 3 luni anterioare, respectiv 500 RON/luna. Ca si cum s-a luat in calcul doar alineatul 2, din motive neclare mie.

Am dreptate sau nu? Multumesc.