Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intrebare - prescriere datorie ANAF
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intrebare - prescriere datorie ANAF

am o datorie la anaf suma de 56000 lei an 2007 acuma mam angajat la o firma siam primit de la anaf o hartie ca ma opreste din salaru 1/3 la suta am o antrebare datoria nu sa prescris ce pot sa fac va multumesc
2008 - 2012-decembrie-31 ar fi trebuit sa fie prescrisa.
Faceti contestatie.
va multumesc ! unde sa ancep sa fac contestatie?
La judecatorie, contestatie la executare.
Verificati daca executarea nu s-a declansat mai devreme de 31.12.2012.
trandafir2, moderator
Potrivit art. 24 din Codul de procedura fiscala, „
Creanţele fiscale se sting prin încasare, compensare, executare silită, scutire, anulare, prescripţie şi prin alte modalităţi prevăzute de lege
.”
Conform art. 91 alin. 1 din Codul de procedura fiscală, „Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.” iar conform alin. (2) „Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.”

Prin urmare, termenul de prescripție a dreptului de a stabili obligația fiscală începe să curgă de la data de 01.01.2008 și se împlinește la data de 31.12.2013.

În cazul dumneavoastră este evident că decizia de impunere s-a emis anterior și acum sunteți deja în faza de executare, pentru care se aplică un alt termen de prescriptie care începe de la data comunicarii somatiei sau de la data de la care ați luat cunoștință de executare.

Impotriva actelor de executare puteti face contestatie in conditiile art. 172 și urm. din Codul de procedură fiscală, în termen de 15 zile de la data la care ați luat cunoștință de executare.

miramircea a scris:

Prin urmare, termenul de prescripție a dreptului de a stabili obligația fiscală începe să curgă de la data de 01.01.2008 și se împlinește la data de 31.12.2013.

2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 = 6 ani.
Mai sus parca vorbeati de 5 ani !