Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel de ramura vs CCM la nivel national
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel de ramura vs CCM la nivel national

in cazul in care exista CCM la nivel de ramura se aplica prevederile acestuia fata de cele ale CCM la niv national?
este vorba de cuantumul unor ajutoare.
Contratele colective la nivel de ramura nu pot stabili prevederi sub cele minime stabilite de CCM la nivel national.
In cazul in care exista CCM la nivel de ramura se aplica acesta. Asa cum spunea si colegul meu, acest CCM nu trebuie sa contina prevederi sub cele din CCMUNN.
multumesc frumos
in CCM la nivel de ramura cunatumul ajutorului este de x salarii care se suporta din bugetul asigurarilor sociale si din bugetul unitatii.Asa scrie acolo
asta inseamna ca unitatea plateste doua ajutoare distincte unul de la bugetul asig sociale si unul de la bugetul unitatii?
miruna.c, utilizator
Ca sa putem raspunde ar fi bine sa redati textual continutul articolului (articolelor) din CCM ca sa intelegem despre ce e vorba.
Firma nu poate dispune asupra sumelor din bugetul asigurarilor sociale.
Ajutorul de la buget se acorda prin institutia abilitata sa-l acorde.

Despre ce ajutor este vorba, concret?