Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG-urile cu profil sportiv pot obtine CIS
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG-urile cu profil sportiv pot obtine CIS

Buna ziua!Anul acesta am infiintat o asociatie sportiva in a carei denumire apar cuvintele "Asociatia Sportiva................" (nu-i scriu numele complet ca nu-i voie).In Statutul de organizare scrie f. clar ca scopul asociatiei este de a promova mersul pe bicicleta si:ORGANIZAREA de concursuri de ciclism montan, alergare montana si triatlon.Am si organizat deja un concurs de ciclism montan.Pentru restrictia circulatiei rutiere sau inchiderea unor tronsoane de drum public, am primit o adresa in care se mentiona ca in mod OBLIGATORIU...trebuie sa prezentam o serie de avize si documente (pe care le putem obtine relativ usor).Un singur element ma nelinisteste:Inscrierea in Registrul Sportiv.Si cum ""obligatoriu"" , pentru mine inseamna exact ceea ce reprezinta cuvantul, va pun o intrebare legitima:O ASTFEL DE STRUCTURA DEJA INFIINTATA, poate sa fie inscrisa in Registrul Sportiv sau nu?Va multumesc.
Trebuie sa va inregistrati pentru a obtine certificatul de identitate sportiva. Aveti la urmatoarea adresa informatiile necesare si selectati numai ce va trebuie.
[ link extern ]
Sigur ca poate. Eu de exemplu m-am ocupat de mai multe cazuri de acest gen, de ONG care erau demult infiintate si doar la un moment dat au dorit sa fie recunoscute ca si club sportiv in sensul legislatiei sportive, pentru a putea organiza si participa la competitii oficiale si a se afilia la federatii sportive nationale de profil. Trebuie sa verifice daca statutul si actul constitutiv al asociatiei indeplineste cerintele prevazute de legislatia sportiva si sa urmeze procedura prevazua de aceasta pentru a obtine avizul si autorizatia si certificatul de identitate sportiva de la Minsiterul Tineretului si Sportului. Atentie ca se misca destul de greoi MTS si uneori se comporta destul de sincanator.... A se vedea prevederile Legii 69 / 2000 si HG 884 / 2001 care au si formulare, liste de acte necesare, termene etc.
radumititean, utilizator
hd76avr a scris:

Buna ziua!Anul acesta am infiintat o asociatie sportiva in a carei denumire apar cuvintele "Asociatia Sportiva................" (nu-i scriu numele complet ca nu-i voie).In Statutul de organizare scrie f. clar ca scopul asociatiei este de a promova mersul pe bicicleta si:ORGANIZAREA de concursuri de ciclism montan, alergare montana si triatlon.Am si organizat deja un concurs de ciclism montan.Pentru restrictia circulatiei rutiere sau inchiderea unor tronsoane de drum public, am primit o adresa in care se mentiona ca in mod OBLIGATORIU...trebuie sa prezentam o serie de avize si documente (pe care le putem obtine relativ usor).Un singur element ma nelinisteste:Inscrierea in Registrul Sportiv.Si cum ""obligatoriu"" , pentru mine inseamna exact ceea ce reprezinta cuvantul, va pun o intrebare legitima:O ASTFEL DE STRUCTURA DEJA INFIINTATA, poate sa fie inscrisa in Registrul Sportiv sau nu?Va multumesc.

ART. 23
Toate structurile sportive, indiferent de scopul lor specific şi de forma
juridică, se înscriu în Registrul sportiv. Procedurile de înregistrare şi de
atribuire a Certificatului de identitate sportivă şi a numărului de identificare
se stabilesc prin regulamentul de aplicare a prezentei legi.

CAP. 2
Asociaţiile sportive
ART. 25
(1) Asociaţiile sportive sunt structuri sportive fără personalitate juridică.
Asociaţiile sportive fără personalitate juridică se pot constitui ca societăţi
civile particulare, potrivit legislaţiei în vigoare. Constituirea unei asociaţii
sportive fără personalitate juridică dă dreptul acesteia la obţinerea unui
certificat de identitate sportivă, precum şi la afilierea la asociaţia judeţeană,
pe ramura de sport corespunzătoare, în vederea participării la competiţiile
sportive oficiale locale.

ART. 24
(1) Recunoaşterea unei structuri sportive, în sensul prezentei legi, se
dovedeşte prin Certificatul de identitate sportivă, eliberat în condiţiile
prezentei legi.
(2) Structurile sportive oficial recunoscute se pot afilia după cum
urmează:
a) la asociaţiile judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, pe ramuri de
sport, constituite potrivit prevederilor art. 34, pentru participarea la
competiţiile oficiale locale;
b) la federaţia sportivă naţională corespunzătoare, constituită potrivit
prevederilor art. 35 - 41, pentru participarea la competiţiile oficiale naţionale
sau internaţionale.

In concluzie, nu aveati voie sa organizati competitii, fara a avea C.I.S./MTS, Autorizatii de functionare MTS, fara acordul Asociatiei Judetene, primarie etc.
:)
@cristianalin: In opinia mea, se pot organiza competitii sportive si de catre structurile care nu au CIS, doar ca nu sunt competitii oficiale, titulurile date nu au valoare oficiala, organizatorii si participantii nu beneficiaza de drepturile si facilitatile specifice.... Nu doar ca se poate, dar cea mai mare parte din competitii in multe domenii sunt organizate de entitati fara CIS... Dealtfel nici nu poti obtine CIS in domenii in care nu exista inca federatie sportiva nationala de profil sau nici nu e acel sport oficial recunoscut in Romania. MTS are o intepretare cam extrema a legii, daca ii intrebi pe ei, pretind ca nu ai avea voie sa organizezi niciun concurs sportiv daca nu ai CIS, insa de cate ori au fost sesizati sau au vrut ei sa intervina din oficiu afland ca cineva care nu are recunoastere ca entitate sportiva conform Legii 69 / 2000 organizeaza o competitie, a constatat ca nu are niciun mijloc practic de a interveni.... Chiar in domeniul ciclismului, fosta conducere a FRC a incercat in repetate randuri sa impiedice desfasurarea unor concursuri care erau organizate de cluburi neafiliate si care unele nu aveau nici CIS, si nu a reusit niciodata nimic pentru ca nu exista de fapt baza legala pentru a impiedica asemenea competitii sau a sanctiona organizatorii... Mai mult, recent a avut loc o etapa de campionat mondial in Romania intr-un sport unde nu avem o federatie sportiva nationala afiliata la federatia internationala de profil... organizator a fost o structura care e afiliata la federatia internationala dar nu e afiliata la cea nationala si nu e ea insasi federatie sportiva nationala, ba inca nici nu are macar recunoastere ca structura sportiva... A fost sesizat MTS, care a intors problema pe toate fetele, si s-a ajuns la concluzia ca nu exita baza legala sa intervina, consecinta fiind doar ca dpdv la legislatiei romane acel concurs nu era unui oficial si daca un participant roman ar fi luat un loc pe podium, titlul nu ar fi recunoscut de statul roman si nu au putut beneficia de vreo facilitate specifica nici participantii nici organizatorii. Nimic mai mult. De fapt Legea 69 / 2000 si Regulamentul ei de aplicare sunt o mostra de cum nu ar trebui sa fie un act normativ, la cat de neclare, incomplete si contradictorii sunt.... dar nu exista interesul politic pentru corectarea deficientelor.....
Puteti sa ne ajutati in obtinere cis pt o asociatie sportiva de drept public? tarif? documente necesare?'