avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare nevazator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare nevazator

Persoana cu handicap gradul accentuat ca nevazator poate lucra?
Cel mai recent răspuns: sara mihu , utilizator 21:29, 19 Iunie 2014
Legea 448/2006
Art 78,(1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.


Intrebare:
Sunteti sigur ca persoana in cauza fiind nevazator este incadrat in handicap accentuat?
Nevazatorii parca sunt incadrati in handicap grav
pai el de la varsta de 8 ani nu vede cu un ochii in urama unui accident.iar comisia de handicap i-a dat gradul accentuat,dar am vazut undeva unde scrie k nevazatorii pot lucra dar persoanele cu grad accentuat nu.deci un nevaztor cu grad accentuat unde se incadreaza?
Daca nu vede cu un ochi,comisia a incadrat corect gredul de handicap.

Spuneti ca ati vazut undeva......ca persoanele cu handicap accentuat nu pot lucra. Unde undeva?
1. Poate sa lucreze intr-un loc de munca und permite gradul sau de handicap.

2. Medicul de medicina muncii care deserveste pe angajator ii poate spune daca este apt sau nu pentru postul respectiv.
Persoanele pensionate de gardul I si II de invaliditate nu pot cumula pensia cu salariul, indiferent de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial.

Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Alte discuții în legătură

Pensie pe caz de boala nicolas25 nicolas25 Sunt pensionat pe caz de boala gr. 2 ( lucru ce nu-mi permite sa lucrez). Cum as putea lucra fara să-mi afecteze pensia si fara sa renunt la ea? Prin ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. care sunt cosecintele daca lucrez cu contract de munca, ... Mary.... Mary.... Buna ziua. Care sunt cosecintele daca lucrez cu contract de munca, avand indemnizatie de invaliditate gr 2 accentuat? Am cautat legea, dar nu stiu care e! (vezi toată discuția)
Pensionar problema juridica tibanto tibanto Am pensie de invaliditate, sunt pensionar gradul II cu handicap accentuat, pensia de este definitiva ca si certificatul de handicap. Mentionez ca sunt ... (vezi toată discuția)