Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare nevazator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare nevazator

Persoana cu handicap gradul accentuat ca nevazator poate lucra?
Legea 448/2006
Art 78,(1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor municipiului Bucureşti.

Intrebare:
Sunteti sigur ca persoana in cauza fiind nevazator este incadrat in handicap accentuat?
Nevazatorii parca sunt incadrati in handicap grav
pai el de la varsta de 8 ani nu vede cu un ochii in urama unui accident.iar comisia de handicap i-a dat gradul accentuat,dar am vazut undeva unde scrie k nevazatorii pot lucra dar persoanele cu grad accentuat nu.deci un nevaztor cu grad accentuat unde se incadreaza?
Daca nu vede cu un ochi,comisia a incadrat corect gredul de handicap.

Spuneti ca ati vazut undeva......ca persoanele cu handicap accentuat nu pot lucra. Unde undeva?
1. Poate sa lucreze intr-un loc de munca und permite gradul sau de handicap.

2. Medicul de medicina muncii care deserveste pe angajator ii poate spune daca este apt sau nu pentru postul respectiv.
Persoanele pensionate de gardul I si II de invaliditate nu pot cumula pensia cu salariul, indiferent de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial.

Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook