Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul efectiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul efectiv

buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de somaj? se stabileste in functie de salariul minim brut pe tara de acum(800lei), sau nu? ori este raportata la ISR(500lei)? astept raspuns urgent!!! multumesc.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit.b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
multumesc pt raspuns, dar as vrea sa stiu de cand s-a modificat legea privind isr si nu se mai ia in calcul salariul minim brut pa tara, unde pot citi noua lege modificata?
art.39 din Legea nr.76/2002 a fost modificat, in sensul mentionat de dvs, prin OUG 108/2010 - pentru modificarea şi completarea Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă din 6 decembrie 2010, publicata in Monitorul Oficial 830/2010;

Legea nr.76/2002 actualizata 2013 o puteti gasi aici:
www.avocatnet.ro/content/con...

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Ultimele modificari aduse Legii 76/2002 le gasiti in OUG 108/2010, Legea 233/2010, OUG 17/2011, Legea 250/2013

2. Intrati pe:
[ link extern ] /
multumec pt lamuriri! as mai vrea sa stiu daca somajul se intrerupe in situatia in care imi gasesec un job pe peroada determinata si poate fi reluat apoi de unde a ramas? 2.pe perioada de proba se face contract de munca si cat poate fi maxim aceasta perioada? 3.se poate face contract pe peroada determinata pe peroada probei si apoi daca renunt la job sa-mi pot relua somajul?