Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fara permis pe un drum public si accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fara permis pe un drum public si accident

Buna ziua ,

am si eu o intrebare .. am condus pe un drum public o masina nu am avut permis de conducere si am intrat intr-un copac .. mai era cineva cu mine in masina care sa lovit si a stat 2 luni in spital ... acum eu as vrea sa stiu daca sunt pasibil de puscarie ?? politia nu a venit atunci la accident dar ma luat de acasa a 2 zi am dat o declaratie am spus cum sa intamplat si a ramas sa ma cheme la tribunal dar vad ca au trecut 5 luni si nu ma mai cheama .. va ultumesc
Daca va impacati cu victima veti raspunde numai pentru conducere fara permis. Daca nu aveti cazier nu ajungeti in detentie.
Pana la tribunal trebuie sa treceti in primul rand pe la procuror. Apoi la judecatorie.
cyan a scris:

Pana la tribunal trebuie sa treceti in primul rand pe la procuror. Apoi la judecatorie.

da am fost la procuratura cu victima m.am impacat si a ramas sa ma cheme la tribunal ... deci nu e caz de puscarie nu? masina nu era a mea dar i,am dat bani la om pe masina si el nu a depus nici o plangere impotriva mea ... va multumsc pentru raspunsuri

nu am cazier .. si pentru conducere fara permis si accident nu imi poate da cu executare nu?? in cel mai rau caz cu suspendare?? sau depinde de ce scrie procuroru si peste ce judecator dau ... va multumesc pentru raspunsuri
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca nu aveti cazier cel mai probabil veti primi o pedeapsa cu suspendare. Sfatul ar fi sa va angajati un avocat.
Daca indepliniti conditiile de aplicare a suspendarii conditionate a executarii pedepsei este posibil dar nu obligatoriu.