Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Vatamare corporala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Vatamare corporala

acum o saptamana am fost intr-o discoteca de la mine din oras si era o fata pe care o cunosteam si am fost acolo special pentru ea doar ca ea era insotita de prietenul ei,eu am fost in stare de ebrietate si l-am batut pe prietenul ei,i-am dat doi pumni in cap dar nu l-am lovit tare si a ramas cu cateva zgarieturi doar,si un prieten de al lui a intervenit sa ne desparta presupun si i-am dat si lui un pumn in cap,amandoi au ramas doar cu cateva zgarieturi,iar urmatoarea zi am auzit de la un prieten care merge des acolo ca unul dintre ei vrea sa ma de-a in judecata pentru asta,am mentionat ca amandoi au ramas doar cu cateva zgarieturi si nu au nici-o zi de spitalizare si nici certificat medico-legal,imi puteti spune va rog in caz ca ma da in judecata care ar fi pedeapsa maxima pe care as putea-o primi?
Pana la pedeapsa mai bine mergeti si va cereti scuze. Impacarea inlatura raspunderea penala.
Incadrarea se va face in functie de zilele de ingrijiri medicale.
Secţiunea II
Lovirea şi vătămarea integrităţii corporale sau a sănătăţii

ART. 180
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
#M11
(1^1) Faptele prevăzute la alin. 1 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendă.
#B
(2) Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
#M11
(2^1) Faptele prevăzute la alin. 2 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 şi 2^1 acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
(4) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.
#B
ART. 181
Vătămarea corporală
(1) Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
#M11
(1^1) Fapta prevăzută la alin. 1 săvârşită asupra membrilor familiei se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
(3) Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.
#M21
ART. 182
Vătămarea corporală gravă
Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mult de 60 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Dacă fapta a produs vreuna din următoarele consecinţe: pierderea unui simţ sau organ, încetarea funcţionării acestora, o infirmitate permanentă fizică ori psihică, sluţirea, avortul, ori punerea în primejdie a vieţii persoanei, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 10 ani.
Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii consecinţelor prevăzute la alin. 1 şi 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
Tentativa faptei prevăzute în alin. 3 se pedepseşte.
#B
nu are nici-o zi de spitalizare,dj-ul din discoteca aceea i-a spus unui prieten de-al meu ca are de gand sa ma de-a in judecata si ca mama baiatului pe care l-am lovit e avocata,dar el nu are certificat medico-legal din moment ce nu are nici-o zis de spitalizare
Ce nu intelegeti dvs este ca nu au legatura zilele de spitalizare cu zilele de ingrijiri medicale.
aha,sa inteleg ca ma includ in ART. 180?
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

:)