Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune prin instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune prin instanta

Buna ziua.
Fratele meu nu are bani sa achite impozitul de la primarie si nici pentru deschiderea unei succesiune notariale. As vrea sa deschid succesiunea prin instanta si as dori sa stiu ce costuri implica acest proces. Este vb de 2 case la tara si 3 hectare jumate.
Succesiunea in instanta o deschideti doar daca nu va intelegeti cu fratele dvs. Taxa este de 3% din valoarea bunurilor, insa daca incheiati impreuna cu fratele un acord de mediere, ea se reduce la jumatate.
Daca are veituri sub 600 lei sau egale poate cere ajutor public judiciar sub forma scutirii de taxa de timbru.
nu are
mai trebuie sa ajung si la notar sau direct in instanta?
Trebuie sa ajungeti la si al notar sa luati o incheiere prealabila si obligatorie instantei. Eu zic sa va mai ganditi si fara avocat si cu sau fara acord de mediere, onorariul notarului pt succesiune este mai mic fata de cheltuielile de judecata, insa decizia va apartine.