avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 290/2003
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 290/2003

Sunt una dintre persoanele care ar fi trebuit pana in acest moment sa primeasca despagubiri in conformitate cu legea 290/2003.Desi am dosarul numarul 4 depus la prefectura din anul 2003 luna august la noi in judet nici pana in prezent nu s-a solutionat nici un dosar neacordandu-se nici o despagubire in acest sens.Am aflat din surse externe ca o buna parte din persoanele care beneficiaza de legea mai sus mentionata au primit deja macar o jumatate din suma de bani ce li se cuvenea.Ma adresez dumneavoastra in speranta ca ma veti ajuta cu un sfat pentru rezolvarea urgenta si a a dosarului meu,intrucat au trecut deja 6 ani de la depunere si sunt mintita incontinuu.Am aflat din surse de la ANRP ca persoane de varsta mea,am 79 de ani, mai ales ca beneficiez de legile speciale,Lg nr.189/2000 care aproba OG nr.105/1999 -refugiat din Basarabia si Lg nr.309/2002.Astept cu interes raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ever4ever , utilizator 13:40, 10 Septembrie 2009
Poate ca ar trebui sa apelati la un avocat. Este foarte important in ce stadiu este cererea la care faceti referire. Ati primit hotarare de validare? sau nu vi s-a raspuns deloc?
In functie de raspunsuri, un avocat va va indica variantele de actiune. Aveti cai legale.


succes
av. Ileana Schwarz
Chiar dvs. spuneti ca nu sa acordat nici o despagubire la nimeni pina in prezent si nu sa solutionat nici un dosar.
Faceti demersuri la Prefectura.
in legea nr.290/2003 exsta un tremen imperativ de 6 luni de la inregistarrea cererii la prefectura, in care comisia trebuie sa raspunda prin emiterea unui act admnistrativ intitulat hotarare prin cares a fie stabilite valoarea compensatiilor.

in caz ade nerespectare puteti s ava adresati instantei de contrencios admnistrativ care poate obliga comisia sa emita un astefel de raspuns.

sunt avocat specializat in astfel de probeleme si va astept la o consultatie gratuiata.
[EDITAT]
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2011
ContSters20980, utilizator
in legea nr.290/2003 exsta un tremen imperativ de 6 luni de la inregistarrea cererii la prefectura, in care comisia trebuie sa raspunda prin emiterea unui act admnistrativ intitulat hotarare prin cares a fie stabilite valoarea compensatiilor.

in caz ade nerespectare puteti s ava adresati instantei de contrencios admnistrativ care poate obliga comisia sa emita un astefel de raspuns.

[EDITAT]
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2011
ContSters20980, utilizator
in legea nr.290/2003 exsta un tremen imperativ de 6 luni de la inregistarrea cererii la prefectura, in care comisia trebuie sa raspunda prin emiterea unui act admnistrativ intitulat hotarare prin cares a fie stabilite valoarea compensatiilor.

in caz ade nerespectare puteti s ava adresati instantei de contrencios admnistrativ care poate obliga comisia sa emita un astefel de raspuns.

[EDITAT]
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2011
ContSters20980, utilizator

Alte discuții în legătură

Contestatie la a.n.r.p. ruta2012 ruta2012 Buna ziua. Este vorba de un dosar in baza Legii nr.290/2003. Comisia de aplicare a Legii nr. 290 din cadrul Prefecturii a emis o hotarare de respingere a ... (vezi toată discuția)
Primul pas in contencios adminstrativ in lipsa unui act - legea 164/2014 Petent_Leg290/2003 Petent_Leg290/2003 Buna ziua, sunt petent (dupa tatal meu decedat) al Legii 290/2003 si astept de 14 ani rezolvarea unei cereri de catre prefectura Bucuresti. Intre timp ... (vezi toată discuția)
Legea 290/2003 iulian nicu iulian nicu as dori un raspuns din partea avocatnet ,cu privire la problema mea; am dosarul depus la anrp din luna martie/2007cu decizie ,hotarire,dovada refugiului si ... (vezi toată discuția)