Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Permis de conducere obtinut in Romania cu rezidenta in ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Permis de conducere obtinut in Romania cu rezidenta in Germania

Buna,ma numesc Gabriel si sunt nascut in Sibiu.Am cateva probleme la care nu gasesc raspunsuri.In anul 2011 m-am angajat (temporar sau sezonier,nu cunosc exact termenul)in Germania iar tot in acel an angajatorul a dorit sa-mi prelungeasca contractul astfel incat a demarat procedurile pentru ca un contract pe o durata mai lunga sa poata fi realizat.Asa ca la 1 ianuarie 2012 am fost anuntat la primaria din orasul in care lucrez cum ca sunt primit in spatiu(asa numitul anmeldung in Germania).Precizez ca dialogul intre mine si angajator a fost unul sumar, purtat in limba engleza,eu nefiind vorbitor de limba germania iar angajatorul nu se prea descurca cu engleza.In asteptarea noului contract,am revenit in Romania si la sfarsitul lui februarie 2012 m-am hotarat sa ma inscriu la o scoala de soferi din Sibiu.Acolo am fost pus sa dau o declaratie pe propria raspundere cum ca nu detin rezidenta normala(sper ca asta era termenul exact) pe teritoriul altei tari.Sincer habar nu aveam ca o primire in spatiu inseamna o rezidenta normala,permanenta,dar totusi am zis sa o intreb pe doamna care se ocupa de dosarul meu la scoala de soferi respectiva ce anume presupune o rezidenta normala pe teritoriul altei tari,iar raspunsul a fost ca nu e cazul sa-mi bat capul cu asta daca am carte de identitate romaneasca.Si aici a fost prostia mea ca nu am acordat atentia meritata acelei declaratii.Am urmat cursurile acelei scoli,am sustinut examenul teoretic insa pe cel practic l-am picat.Intre timp a aparut si noul contract asa ca am revenit in Germania pentru 5 luni,dupa care m-am reintors in Romania si am avut inca 2 incercari de a obtine permisul de conducere.La a treia incercare l-am obtinut,iar la data de 19.02.2013 am primit carnetul de conducere.Revenit in Germania,am aflat cu stupoare de pe un blog de consiliere juridica romano-germana ca permisul de conducere e obtinut ilegal in urma unei declaratii false,pentru ca acel anmeldung inseamna rezidenta permanenta,deci trebuia sa sustin cursurile si examenele in Germania.Ei spun ca singura solutie sa intru in legalitate este sa renunt la permisul de conducere romanesc si sa reincep cursurile unei scoli de soferi in vederea obtinerii unui permis de conducere in Germania.Si acum si necunoscutele,din cate stiu eu nu pot renunta la permisul de conducere,el se anuleaza doar printr-o hotarare judecatoreasca.Cum sa procedez?Sa ma autodenunt?Ce presupune asta?Ce consecinte are un eventual autodenunt?Daca am dat o declaratie falsa inseamna ca acel permis este obtinut ilegal si prin urmare se anuleaza sau este posibil sa nu fie anulat?Pe scurt care e procedura sa intru in legalitate?In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc pentru timpul alocat si dupa lungi cautari pe portalul google va pot spune ca e un subiect mult discutat insa cu putine raspunsuri,precise,clare,oferite de persoane competente.
almeueumie, utilizator

referitor la rezidența normala : "documente care să facă dovada domiciliului sau reședinței în România, în cazul străinilor, ori a rezidenței normale sau a faptului că se află la studii în România pentru o perioadă de cel puțin 6 luni, în cazul cetățenilor statelor membre ale Uniunii Europene sau ale Spațiului Economic European;"
Asa ca : este vorba de cetatenii străini care obtin permisul de conducere pe teritoriul Romaniei.

Informatii despre Preschimbarea permiselor de conducere româneşti cu un permis de conducere german gasiti aici CONSULATUL GENERAL AL ROMÂNIEI în München [ link extern ]

În baza aplicării Normelor comunitare europene, persoanele, cetăţeni români, care au înscrisă în paşaport menţiunea stabilirii domiciliului în Germania (efectuată de autorităţile române), pot solicita înnoirea permiselor de conducere româneşti, înainte ca acestea să expire (!) la autorităţile locale competente germane (Führerscheinstelle) şi obţine un permis de conducere german. Dacă permisele în cauză sunt deja expirate, vor fi necesare verificări suplimentare cu autorităţile româneşti privind deţinerea permisului şi categoriile obţinute.
NOTÃ: În acest caz se aplică legea germană şi de aceea informaţii complete pot fi obţinute numai de la autorităţile germane competente.

Angelica Ioan, Consultant fiscal
Permisul de conducere romanesc nu poate fi preschimbat intr-un permis de conducere german pe motiv ca la data cand a fost obtinut aveati rezidenta permanenta(anmeldung) in Germania.Acesta a fost raspunsul functionarei cand am cerut preschimbarea carnetului meu de conducere(e o lege care combate asa numitul turism cu permise de conducere, Führerscheintourismus).La intrebarea daca este valid pe teritorul Germaniei a spus ca nu e de competenta dansei sa decida,sa ma adresez politiei rutiere.Ceva detalii am gasit pe site-ul Ministerul Administratiei si Internelor [ link extern ]
si cred ca situatia mea este asta:
Reglementarile Uniunii Europene in privinta regimului permiselor de conducere (Directiva 91/439/CE s.a.)
7. Cetateanul UE nu detine permis de conducere si doreste sa obtina unul
Pentru a obtine un permis de conducere, cetateanul trebuie:
* sa aiba rezidenta principala in statul membru in care solicita eliberarea permisului;
Deci eu detineam o rezidenta principala(prin acel anmeldung)in Germania,prin urmare trebuia sa sustin cursurile si examenele in Germania,cel putin asta inteleg eu.
Si daca legea care face referire la rezidenta normala e doar pentru cetatenii straini,de ce am fost pus sa dau declaratia respectiva pe propria raspundere cum ca nu detin rezidenta normala pe teritoriul altei tari,din moment ce aveam carte de identitate?
almeueumie, utilizator
Pentru a obtine un permis de conducere, cetateanul trebuie:
* sa aiba rezidenta principala in statul membru in care solicita eliberarea permisului;
Deci eu detineam o rezidenta principala(prin acel anmeldung)in Germania,prin urmare trebuia sa sustin cursurile si examenele in Germania,cel putin asta inteleg eu.

Nu, rezidenta dvs. principala in acest sens este in Romania, unde aveti domiciliul - locuinta principala; in Germania aveti resedinta - locuinta secundara. Gasiti definitiile in OUG 97/2005, art. 26 si 31.
In ceea ce priveste motivul pentru care vi s-a cerut acea declaratie nu am idee insa atata timp cat nu ati avut nicio problema oficiala nu inteleg de ce vi le faceti singur.
De asemenea puteti circula cu permisul romanesc fara nicio problema in Germania; stiu acel blog care este de mare ajutor romanilor de acolo in multe privinta insa de data asta au gresit.

Ati obtinut permisul romanesc, sa il folositi sanatos si fara evenimente.
Cred ca faci o confuzie,resedinta nu e rezidenta.
Unde am scris ca resedinta este rezidenta? La asta va referiti?
in Germania aveti resedinta - locuinta secundara

Incerc sa ma exprim mai clar: In Germania aveti resedinta sau rezidenta secundara.

In sensul Directivei citate rezidenta principala este acelasi lucru cu domiciliul din legislatia romaneasca.

Ares-3, moderator