avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor

Am inteles ca celor care au iesit la pensie in perioada 2011-2013 li se vor recalcula pensiile. Pentru aceasta trebuie ca pensionarul sa faca o cerere sau se recalculeaza pensia din oficiu? Stie cineva cum se va face acest calcul? Care este formula magica? Multumesc!
Printr-o ordonanta de urgenta care a intrat in vigoare pe 23 ianuarie 2013, Guvernul a decis sa indexeze cu un indice de corectie de 1,06 pensiile persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis incepand cu luna ianuarie 2011. Conform unei decizii a Curtii Constitionale a Romaniei (CCR), indexarea pensiilor cu 1,06 se poate aplica doar celor care au devenit pensionari incepand cu 23 ianuarie 2013, nefiind posibil ca o asemenea reglementare sa se aplice retroactiv. Pe 6 noiembrie 2013, CCR a publicat motivarea deciziei, iar pe 7 noiembrie aceasta a aparut in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 685, intrand in vigoare la data publicarii. Ministerul Muncii a confirmat pentru ca in urma acestei decizii a CCR in jur de 210.000 de pensii urmeaza sa fie recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013.
Deci se vor recalcula fara interventia scrisa a pensionarilor.

~ Conținut șters la cerere ~
Se recalculeaza punctajul aferent intregului an 2011 si pentru anul 2012, incepand de la 01.01.2012 pana la data iesirii la pensie. Tinand cont de noile punctaje anuale recalculate (2011 si 2012) se recalculeaza si intreg punctajul mediu aferent pensiei. Nu se acorda retroactiv diferenta de pensie rezultata in plus, in urma recalcularii pensiei (respectiv de la data iesirii la pensie, in cazul dvs. in 2012 si pana la 07.11.2013) ci se plateste pensia recalculata numai incepand cu data publicarii Deciziei CC in MO (respectiv incepand cu 07.11.2013).
Am iesit la pensie pentru limita de varsta cu data de 15.06.2012 , am beneficiat de coeficientul de corelare de 1,06 cu data de 01.01.2013, mai beneficiez si de recalcularea pensiei conform Decizia Curtii Constutionale a Romaniei incepand din 07.11.2013 ?
Care este ,,smena,, cu 43% din media salariului brut, pentru cei iesiti la pensie in 2011-2012?
Referitor la coeficientul de 1,06, eu stiu ca aceasta corectie a fost aplicata la toata lumea din oficiu, deci corect ar fi ca si de aceasta data sa se faca toate corectiile tot din oficiu. Si de unde stiu eu ca functionarii nu au gresit la calcul? Exista o formula de calcul din care sa ne dam seama? Adica la recalculare se inmulteste coeficientul de x cu ce?

Alte discuții în legătură

Pensii recalculate sunacetin sunacetin Buna ziua,tatal meu a iesti la pensie in iulie 2011,dupa 41 ani de munca i sa calculat o pensie de 871 lei,lui i se va mai calcula oare pensia,cand un coleg ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Anniko Anniko Am citit un articol referitor la faptul că \\"Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 \\" din care am înţeles ... (vezi toată discuția)
Corectia punctului de pensie liviumandric liviumandric M-am pensionat in 17.07.2012 decizia de pensionare nr.185247 cu punctul de pensie calculat de 1.93411 si valoarea punctului de 732,80. In 01.03.2013 ... (vezi toată discuția)