Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

Aş avea si eu o intrebare. Spuneti-mi daca o firma x are datorii in mai multe parti si la finante si la banci si la alte firme de exemplu. Sa zicem ca finantele cere ca acea firma x sa intre in insolventa. Acea firma x nu trebuie sa declare toate institutiile si firmele la care are datorii in asa fel in care lichidatorul sa stie si sa trimita comunicari la acele firme si institutii. ?Poate ca nu toata lumea se uita pe buletinul de insolventa sau poate ca nu toata lumea stie ca acea firma x intra in faliment si nu poate sa-si faca cerere....Nu este raspunderea firmei x sa-si declare toate datoriile la y z....?care este sanctiunea daca a ascuns acest lucru unor firme? ca s-a declansat stare de insolventa pe firma x? Se poate trage la raspundere adiministratorul si patronul care este unul si acelasi daca si-a trecut bunurile pe o alta firma de a lui in care tot el administrator si patron?
Din momentul numirii lichidatorului acesta este obligat sa solicite firmei situatiile financiare , balante etc. in general documentele contabile .Din aceste documente va vedea situatia creditorilor firmei si ii va notifica sa depuna cererea de creanta in vederea alcatuirii tabloului creditorilor.
Sorin Susca a scris:

Din momentul numirii lichidatorului acesta este obligat sa solicite firmei situatiile financiare , balante etc. in general documentele contabile .Din aceste documente va vedea situatia creditorilor firmei si ii va notifica sa depuna cererea de creanta in vederea alcatuirii tabloului creditorilor.

Va contrazic. Cred ca sunt f putini lichidatori judiciari ce fac asta. Ei se ascund in spatele prevederii din legea 85/2006 conform careia daca se publica in Buletinul Insolventei si-au indeplinit obligatia de comunicare, nu sunt obligati sa faca o alta comunicare. Este o lacuna a legii pe care ei o exploateaza asa cum le convine lor.
Din pacate va contrazic cu citatul din lege :
"Art. 61. - (1) În urma deschiderii procedurii, administratorul judiciar va trimite o notificare tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 28 alin. (1) lit. c) ori, după caz, în condiţiile art. 32 alin. (2), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori altor registre unde debitorul este înmatriculat/înregistrat, pentru efectuarea menţiunii.
(2) Dacă creditorii cu sediul sau cu domiciliul în străinătate au reprezentanţi în ţară, notificarea va fi trimisă acestora din urmă.
(3) Notificarea prevăzută la alin. (1) se realizează conform prevederilor Codului de procedură civilă şi se va publica, totodată, pe cheltuiala averii debitorului, într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul procedurilor de insolvenţă. "
In consecinta lichidatorul trebuie sa notifice toti creditorii mentionati de debitor, daca debitorul nu depune lista creditorilor la dosar sanctiunea este
" Art. 147. - Refuzul debitorului persoană fizică sau al administratorului, directorului, directorului executiv ori al reprezentantului legal al debitorului, persoană juridică, de a pune la dispoziţie judecătorului-sindic, administratorului judiciar sau lichidatorului, în condiţiile prevăzute la art. 35, documentele şi informaţiile prevăzute la art. 28 alin. (1) lit. a)-f) ori împiedicarea acestora, cu rea-credinţă, de a întocmi documentaţia respectivă se pedepseşte cu închisoare de la un an la 3 ani sau cu amendă. "
Administratorul soc poate fi tras la raspundere in baza art 138 din lege ( sa suporte din averea personala pasivul soc)
adrian stoica a scris:

Din pacate va contrazic cu citatul din lege :
"Art. 61. - (1) În urma deschiderii procedurii, administratorul judiciar va trimite o notificare tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 28 alin. (1) lit. c) ori, după caz, în condiţiile art. 32 alin. (2), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori altor registre unde debitorul este înmatriculat/înregistrat, pentru efectuarea menţiunii.
(2) Dacă creditorii cu sediul sau cu domiciliul în străinătate au reprezentanţi în ţară, notificarea va fi trimisă acestora din urmă.
(3) Notificarea prevăzută la alin. (1) se realizează conform prevederilor Codului de procedură civilă şi se va publica, totodată, pe cheltuiala averii debitorului, într-un ziar de largă circulaţie şi în Buletinul procedurilor de insolvenţă. "
In consecinta lichidatorul trebuie sa notifice toti creditorii mentionati de debitor, daca debitorul nu depune lista creditorilor la dosar sanctiunea este
" Art. 147. - Refuzul debitorului persoană fizică sau al administratorului, directorului, directorului executiv ori al reprezentantului legal al debitorului, persoană juridică, de a pune la dispoziţie judecătorului-sindic, administratorului judiciar sau lichidatorului, în condiţiile prevăzute la art. 35, documentele şi informaţiile prevăzute la art. 28 alin. (1) lit. a)-f) ori împiedicarea acestora, cu rea-credinţă, de a întocmi documentaţia respectivă se pedepseşte cu închisoare de la un an la 3 ani sau cu amendă. "
Administratorul soc poate fi tras la raspundere in baza art 138 din lege ( sa suporte din averea personala pasivul soc)

Nu stiu pe care dintre noi il contraziceti. Eu stiu ce obligatii are lichidatorul. Va spun insa ce fac majoritatea. Dintre cei care ar trebui sa imi notifice angajatorul, in calitatea acestuia de creditor, cred ca 1% si-au indeplinit aceasta obligatie, restul motiveaza, perfect acoperiti de lege, ca s-a facut notificarea prin buletinul insolventei. O porcarie!
Nu vreau sa fac polemica dar ati afirmat ca legea are lacune ceea ce nu este adevarat .
nu sunt obligati sa faca o alta comunicare. Este o lacuna a legii pe care ei o exploateaza asa cum le convine lor.

Ce fac unii lichidatori este o alta poveste. De aceea exista un judecator sa judece cererile , contestatiile etc
In ultima instanta se poate schimba si lichidatorul daca nu isi face treaba in conformitate cu legea