Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie anticipatã la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie anticipatã la pensie pentru limitã de vârstã dacã ai lucrat în grupa I de muncã

Pensionarii care au la aceasta data pensie anticipata partiala si 11 ani de munca in grupa I ( pentru munca prestata inainte de anul 2001 ), daca legea va fi promulgata de Presedinte in forma votata in Camera Deputatilor , vor putea trece din oficiu la pensie pentru limita de varsta incepand cu data publicarii legii in Monitorul Oficial ( fara a mai face cerere la Casa de pensii ) ?
Multumesc !

Depinde de prevederile actului normativ care va fi publicat in Monitorul Oficial (daca va fi).
Noul act normativ - Legea nr.380/2013 - care modifica legea nr.263/2010 a fost promulgat de catre Presedintele tarii.

Forma actului promulgat se poate regasi aici:
[ link extern ]
Ce sa inteleg ?
Stiu ca legea a fost promulgata de Presedinte, dar nu a fost publicata in Monitorul Oficial.In cunostinta de cauza am formulat intrebarea postata azi la ora 13.14PM.
Multumesc !
La 11 ani vechime in grupa I de munca beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni.

LUCIAN_D13 a scris:
Pensionarii care au la aceasta data pensie anticipata partiala (...) vor putea trece din oficiu la pensie pentru limita de varsta incepand cu data publicarii legii in Monitorul Oficial ( fara a mai face cerere la Casa de pensii ) ?

Beneficiarii de pensie anticipată parţială care, după ce legea va intra în vigoare, vor îndeplini condiţiile pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă, vor trece de la anticipată parţială la pensie pentru limită de vârstă. Trecerea se va face din oficiu. Prin urmare, nu este necesar să formulaţi cerere, însă, dacă vreţi ca trecerea să se facă mai repede, este bine să o formulaţi.