avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sentinta penala - explicatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sentinta penala - explicatii

buna seara a-m si eu o intrebare catre cineva de specialitate(avocat) a-m fost condamnat in prima instanta la 6 ani de detentie pronuntare data pe 31/01/2014 pentru complicitate si aderare la grup infractional (inselaciune)cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi pentru ca nu stiu ce sa fac atasez solutia instantei de fond
condamnă pe inculpatul DRÃGUªANU GHEORGHE – la pedeapsa închisorii de 6 ani şi în baza art. 65 al. 2 Cp aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 al. 1 lit.a teza a doua,lit. b Cp pe o durată de 6 ani. În baza art. 26 Cod penal rap. la art. 215 alin.1, 2 şi 3 din Codul penal, cu aplicarea art.41 alin.2 din Codul penal, pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la înşelăciune , condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa închisorii de 4 ani. În baza art. 33 lit. a Cp , 34 lit. b Cp, 35 al.1 Cp contopeşte aceste pedepse şi dispune ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea - a închisorii de 6 ani şi pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a doua ,b Cp pe o durată de 6 ani. Cu aplicarea art. 71, 64 lit. a teza a doua ,b Cod Penal . În baza art. 88 Cp deduce durata reţinerii şi arestării preventive a inculpatului din 28.08.2012 la 26.09.2013. 6. În baza art. 7 din Legea nr.39/2003 raportat la art.2 lit.b pct.5 din Legea nr.39/2003, pentru comiterea infracţiunii de constituirea unui grup infracţional organizat, în vederea săvârşirii de infracţiuni contra patrimoniului cu consecinţe deosebit de grave daca ma poate ajuta cineva cu un sfat as fi recunoscator

Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 19:25, 11 Februarie 2014
avand in vedere ca exista concurs de infractiuni , singura dvs sansa ar fi , avand in vedere ca nu vi s-a aplicat spor de pedeapsa la contopirea pedepselor, ca sa intre in vigoare o ordonanta care sa prevada incadrarea faptelor pe noul cod penal (situatie in care vi se va reduce pedeapsa pentru inselaciune la 5 ani ) , iar contopirea sa vi se aplice pe vechiul cod peal.
mai ramane de vazut ce se va intampla referitor la infractiunea continuata prevazuta in vechiul cod de art 41 alin 2 .
buna seara in aceasta infractiune nu exista plangeri inpotriva mea inscrisuri care sa arate ca am savarsit acea infractiune totu a plecat de la diicot cum au instrumentat dosaru
inseamna ca l-au instrumentat bine daca s-a ajuns la condamnare.
daca dvs credeti ca puteti demonta sustinerile celor de la diicot atunci puteti incerca pe caile extraordinare de atac.
cum ma sfatuiti sa procedez?
ca din ce a-m inteles procuroru care a instrumentat dosaru nu ar mai fi procuror diicot

Alte discuții în legătură

Beneficiez de gratiere?scap de plata cheltuielilor de judecata? mariusgl11 mariusgl11 Ora estimata: Complet: C16F Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: I. În baza art. 7 alin. 1 rap. la art. 2 lit. b pct. 18 şi art. 9 alin. 2 din Legea ... (vezi toată discuția)
Suspendare supraveghere perioada ? mariusgl11 mariusgl11 decizie penala 2012 decembrie 07.03.2012 Ora estimata: Complet: C16F Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: I. În baza art. 7 alin. 1 rap. la art. ... (vezi toată discuția)
Pedepse noul cod penal Ersin Dervis Ersin Dervis Buna ziua ! Am si eu o problema, intrebarea mea se refera la prevederile noului cod penal, in fapt m-ar interesa care ar fi mai convenabil pentru inculpat.In ... (vezi toată discuția)