avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nedepunere bilant anual
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nedepunere bilant anual

Sotia este asociat unic al unui SRL din 2009 . In 2010 , dupa ce a achitat forfetarul de pe vremea aceea a decis sa nu mai lucreze pe ea . In urma unei deficiente de comunicare intre aceasta si contabil firmei nu i-au fost depuse declaratii pe zero si nici bilanturile anuale de atunci pana acum. Am aflat acest lucru de curand de la o cunostinta a contabilului , care nu mai este de gasit deoarece a plecat din tara definitiv.
Intrebarea ar fi care este calea prin care se poate incepe din nou activitatea pe aceasta firma cu cat mai putine cheltuieli posibile, avand in vedere amenzile de care pot fi primite pentru nedepunerea bilantului ?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Constantin Popovici , Consultant asigurari 14:31, 14 Februarie 2014
A fost suspendata activitatea pe aceasta firma?
Nu a fost suspendata !
Pur si simplu a fost data uitarii .
Mergeti prima data si verificati daca nu a fost radiata de la Registrul Comertului.
Pe siteul Registrului firma apare .
Ultimul bilant depus este pe 2010 si apare si pe mfinante.ro .
Buna ziua,

In mod normal depuneti bilanturile si declaratiile lipsa si apoi asteptati amenzile.
Dar nu cumva "contabilul" asta avea si toate actele contabile ale firmei?

Respect,
Dan Preda.
Ultima modificare: Vineri, 14 Februarie 2014
Admin, administrator

Alte discuții în legătură

Nedepunere declaratii societate suspendata peridot peridot Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ce priveste situatia de mai jos. Am o societate infiintata in aug 2006 pe care nu am desfasurat nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Firma inactiva fanfan52 fanfan52 Am fost somat ca firma va fi declarata inactiva pt ca nu am depus declaratii si. daca nu depun in 15 zile.Ce urmeaza dupa aceasta ?? (vezi toată discuția)
Datorii la stat miticasu miticasu Fratele meu a cumparat o SC si a facut o lucare cu ea, dupa care nu a mai avut activitate. In acelasi timp a intrat in vigoare legea impozitul forfetar, si a ... (vezi toată discuția)