Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Care este situatia conform noului cod penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Care este situatia conform noului cod penal?

Un prieten se afla in urmatoarea situatie:
In anul 2011 i-a fost suspendat permisul de conducere ; a refuzat recoltarea de probe biologice .A contestat la un tribunal decizia de suspendare a permisului de conducere,a castigat si in urma achitarii unei amenzi penale i s-a restituit permisul de conducere.
In anul 2013,i s-a redeschis vechiul dosar,i s-a retras din nou permisul de conducere,i s-a restituit amenda penala pe care o platise fiind in momentul de fata cu un proces penal pentru fapta savarsita in 2011,adica refuzarea recoltarii probelor biologice.
Intrebarea mea este:conform noului cod de procedura penala,care este situatia lui?
Ce spuneti dvs este fara sens, incercati sa va informati corect.
patrascu razvan a scris:

Ce spuneti dvs este fara sens, incercati sa va informati corect.

Asta este situatia,sunt corect informata.
1.i s/a suspendat permisul 3 luni,a platit amenda penala,i s/a restituit permisul
2.in 2013 a fost chemat sa predea permisul din nou la politie,i s/a restituit amenda platita,si in prezent are dosar penal pt refuz recoltare probe biologice in 2011

E ciudat dar asta este situatia din care perietenul meu nu stie cum sa mai iese...
Amenda penala inseamna condamnare si implicit anularea permisului, incercati sa detaliati exact.
Ma gandesc ca a primit amenda administrativa si a primit permisul inapoi dupa o suspendare de 3 luni avand in vedere ca fapta a fost urmarita ca infractiune, si apoi procurorul ierarhic superior a constatat ca nu a existat sau a disparut imprejurarea pe care se intemeia propunerea, a infirmat solutia de NUP si a dispus inceperea urmaririi penale, sau in cazul in care urmarirea penala era inceputa si a fost dispus SUP, a redeschis urmarirea penala.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc! Si ce sa-i transmit,nu s-a schimbat nimic odata cu codul nou? :vishenka:
Intai incercati sa aflati concret despre ce e vorba, sa mearga la dosar sa se intereseze sau sa angajeze un avocat sa faca asta.