Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,

Se poate face contestatie sau cerere de suspendare a unei executari silite emisa catre o persoana fizica, daca nu se cunoaste componenta cuantumului debitului executat silit?
In termen de 15 zile de la primirea somatiei se poate face contestatie la executare, solicitandu-se totodata si suspendarea executarii cu plata unei cautiuni.

In functe de somatia primita si de tipul titlului executoriu (daca este vorba de o hotarare judecatoreasca sau de un titlu executoriu care nu este emis de o instanta de judecata), se vor putea sau nu cere lamuriri cu privire la intinderea titlului executoriu sau compunerea debitului.
Este emisa de o instanta judecatoreasca, executorie si fara cale de atac.
Cale de atac nu mai are incuviintarea de executare silita.. puteti depune contestatie.
Despre ce e vb mai exact ? Ce reprezinta suma pretinsa, trebuie sa se regaseasca undeva ca altfel nu se obtinea un titlu executoriu .
Este vorba de un credit luat in 2007 de la o banca, ulterior s-a ajuns la recuperatori, iar cei din urma au apelat la executor.
S-a obtinut executarea pt o suma, dvs pe aia o contestati daca aveti argumente.