avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere cu permisul suspendat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere cu permisul suspendat

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire.Pe 31 decembrie 2013 mi-a fost suspendat permisul pentru depasirea vitezei pe 90 zileX-(.Am facut contestatie si mi sa eliberat certificat de grefa.Intr-un cat nu am avut timp sa imi ridic permisul.in luna februarie,am circulat cu masina oprindu-ma un echipaj de POLITIE(precizez ca masina era a lui un nepot din luna ianuarie mi-a imprumutat)nu mam uitat la actele masinii,numerele GERMANE erau expirate de 3 zile#-o.Nu am mai avut nici o abatere de penal,am mers la politie am recunoscut neuitandu-ma la actele masinii,am dat declaratie,am adaugat si CERTIFICATUL DE GREFA.
Eu avand doar cartea mare a masinii si asigurarea,talonul fiind la nepot(este plecat din tara).mai mentionez odata ca sunt la prima abatere penala si am recunoscut ca am gresit...
VA ROG SA MA AJUTA-TI MULT.
CE SE POATE INTAMPLA:-/:-/:((
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2014
laura123333, utilizator
Cel mai recent răspuns: laura31221 , utilizator 14:36, 12 Aprilie 2014
Infractiunile pentru care sunteti cercetat:
ART. 334
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
ART. 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive.

va multumesc.dar nu se tine cont ca sant la prima abatere?proprietarul masini nu stia ca aveam permisul suspendat,nu am zis la nimeni,pot face puscarie?sau ami va da o amenda penala?de la cat la cat ajung amenzile pentru fapta care am facut-o?ca cu noul cod penal;;;;;doamna politista a spus ca nu ami va trece si cu permisul suspendat;probabil pt certificatul de grefa se poate?o sa ajung an instana?va multumesc dar sant disperata pt ca nu am mai avut probleme pe caz penal sant f speriata/de ce se poate antampla....
Angajati un avocat care sa vada exact despre ce este vorba, este greu sa dai sfaturi pe o situatie aproape necunoscuta, este posibil sa fiti trimisa in judecata dar nu vad sa fie pedeapsa cu executare, cum foarte posibil este sa primiti si o solutie de netrimitere in judecata din faza urmaririi penale.
Si care sunt demersurile daca ajung la tribunal???permisul se suspenda pe 90 zile sau al anuleaza?va multumesc pt raspuns
va rog sa ma lamureasca cineva am citit pe dovada care mi-a eliberat urmatoarele;DP/750/i/214 conf;art;334si335 al.2.din codul penal. Ma-m uitat dar ami da pe net......dar,,,,va rog sa-mi spuna cineva.va multumesc

Alte discuții în legătură

Suspendare permis conducere Monica@yahoo Monica@yahoo Ia fost suspendat permisul de conducere fiului meu pentru condus mașina cu nr roșii expirate este posibil? (vezi toată discuția)
Conducere autoturism cu numere rosii expirate! Mariapatrianca Mariapatrianca Buna seara,va adresez si eu o intrebare:daca am fost prinsa cu masina cu numere rosii expirate in ziua respectiva,specific ca nu eram in miscare,masina era ... (vezi toată discuția)
Buna - numere expirate, permis retinut tigan2016 tigan2016 as dori un raspuns va rog sa ma ajutati in data de 22 11 2016 am fost oprita cu masina de un organ de politie si mi-a spus ca numere sunt ... (vezi toată discuția)