Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa decesul ambilor soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa decesul ambilor soti

Acum 5 luni a decedat tatal meu,dupa 4 luni a decedat si mama mea vitrega cu care a fost casatorit 27 de ani. Dupa decesul tatalui meu nu a fost facuta succesiunea,iar mama mea vitrega nu a avut copii,singurul ei mostenitor este fratele ei. Care sunt cotele parte de mostenire in cazul meu si al fratelui ei?
Este vorba de un apartament cumparat impreuna de tatal meu si mama vitrega.
Multumesc!
zoli_nt, utilizator
Pe tata il mosteniti dvs ( veti avea din jumatatea de imobil care ii apartinea lui, 3/4), iar fratele sotiei va mosteni jumatatea sorei de ap + pt 1/4 din jumatatea mostenita de dansa de la sotul ei.
Pentru ca tatal dvs a decedat inaintea sotiei lui, face ca fratele sotiei sa mosteneasca o cota mai mare din ap decat dvs.
gi-jane2, moderator
chiar daca diferenta intre decese este mica(adica 4 luni)?
auzisem de la cineva ca in cazul in care decesele sunt in decurs de un an altfel se imparte averea.
multumesc pt. raspuns!
zoli_nt, utilizator
Acel cineva stie gresit.
Nu conteaza la ce diferenta in timp au decedat unul fata de altul, conteaza ca au decedat pe rand nu in acelasi timp, unul i-a supravietuit celuilalt, iar sotul supravietuior il mosteneste pe celalalt.
multumesc frumos!
Mai revin cu o intrebare..Mama vitrega a mai avut un frate care a decedat de cativa ani,baiatul acestuia(nepotul ei) are drept la succesiune?