avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto castigata in instanta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto castigata in instanta

Buna ziua.As vrea sa dau guvernul in judecata.Eu am castigat in instanta taxa de poluare la un autoturism.Acum vad ca ei au dat OU ca imi vor restitui banii in 5 ani!!!Eu m-am imbolnavit si dupa spusele medicilor nu mai am mult de trait!Pe cine ar trebui sa dau acum in judecata sa-mi pot recupera banii toti si cat mai repede?Mentionez ca am diagnostice de la 4 clinici din tara si pot dovedi de ce boala sufar.
Cu stima.
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
Drujescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Drujescu , utilizator 11:10, 4 Martie 2014
Despre ce lege/oug e vorba?! Va referiti la oug 9/2013 ? Dati-ne numarul dosarului, daca hotararea este definitiva !
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
DlGoe, utilizator
Astazi am vazut pe Avocat .ro OUG nr.8/2014.
Va dau un exemplu de cum se poate solutiona problema d-voastra : Curtea Constitutionala a declarat Ordonanta 10/2013 ca fiind neconstitutionala. Mii de romani care asteptau sa intre in posesia despagubirilor de la ANRP, acordate in baza Legilor 290/2003 si 9/1998, au acum sanse sa primeasca banii cuveniti in timp mult mai scurt, de maximum 2 ani. Astfel, in urma acestei decizii a CCR se revine la perioada stabilita de lege anterior. E vorba de Decizia CCR nr 528/12/12/2013. Daca doriti va pot da adresa casei de avocatura care a atacat la CCR oug 10/2013, ordonanta prin care plata despagubirilor se esalona pe n ani. Rata de succes a casei de avocatura respective in astfel de litigii este de 100%. Va uniti mai multi, faceti o asociatie si-i dai inainte.
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
DlGoe, utilizator
Nu am inteles ce vreti sa spuneti,nu cunosc ordonantele ce le-ati enumerat.Mie avocatul mi-a spus ca in 15 zile imi vine acasa hotararea definitiva cu castigarea procesului.Acum a aparut aceasta OUG nr.8/2014 in vigoare din 28.02.2014 care spune ca imi vor restitui banii dar in transe de 20% pe 5 ani!Pe mine ma intereseaza pe cine sa dau in judecata sa-mi obtin banii intr-o singura transa si cat mai repede,deoarece nu mai apuc cei 5 ani!!!
Acum am inteles.Dati-mi va rog adresa Casei de Avocatura ca sunt mai multi in situatia mea.Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Aplicarea ougnr.10/2013 petricadracea petricadracea “ Curtea Constitutionala a Romaniei a declarat neconstitutionale doua prevederi prin care statul putea sa restituie in 10 ani despagubirile pentru ... (vezi toată discuția)
Despagubiri anrp auris53 auris53 Un caz concret pentru care se solicita un sfat concret: 1. in cursul anului 2009, 2 surori din Basarabia ( 81 si 84 de ani- una domiciliata in Bucuresti si ... (vezi toată discuția)
Acordare despagubiri pentru un dosar de retrocedare bogdan_gabriela bogdan_gabriela Buna ziua! In anul 2011 am castigat definitiv si irevocabil un proces de retrocedare pentru casa mamei mele, care a fost demolata in timpul regimului ... (vezi toată discuția)