Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie concediu medical in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie concediu medical in timpul sarcinii

in timpul sarcinii de la 3 la 4 luni,am avut medical de 75%.la salariul minim pe economie adik 850 lei.este normal sa mi se ia aproape jumate din astia 850 avand in vedere ca la medical nu se opreste decat 0,95% CASS????
as avea si eu nevoie de un rasp urgent va rog
Pentru concediile de risc maternal se opreste doar CAS (pensie) care reprezinta 10.5%. Acum nu stiu in ce luna ati fost dvs in concediu medical si ce castiguri ati avut in ultimele 6 luni inainte de concediu dar salariul minim brut pe economie a crescut la 850 de la 1 ianuarie 2014. Pana la aceasta data a fost de 800ron. Daca spuneti si in ce luna ati avut concediul si veniturile realizate pe ultimele 6 luni. De ex daca ati avut concediu medical pe toata luna februarie indemnizatia ar fi de ~488ron.
melania_14, utilizator
in luna ianuarie am fost in medical,din 6ian pana 12 februarie.Pe 12 ian am luat salar normal,pe 26 ian cum trebuia nam luat pt ca eram in medical care se plateste o dat pe luna(sper ca zic corect).....Iar pe 12 februarie am luat decat 450 lei...mi-a spus ca se impoziteaza j medicalul
Nu am toate datele pt a va face un calcul daca suma este corecta. Daca imi spuneti suma totala a veniturilior brute pe perioada iulie-decembrie si daca ati lucrat cumva in zilele 1-3 ianuarie 2014 va pot face un calcul. Si inca un lucru concediul a avut codul de indemnizatie 01 sau 15?
melania_14, utilizator
A avut 01,nu am lucrat in zilele acelea. Ar fii 4800..lei