Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit forfetar si la firme cu profit care au platit ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit forfetar si la firme cu profit care au platit impozit??

AM O INTREBARE FIRMA ARE RULAJ DE 635 000 LEI, LA CARE A FOST 32000 LEI PROFIT, SI S-APLATIT CEI 16 % PE EI LA STAT.
ACUMA TREBUIE SA MAI PLATESC 2000 DE EURO IN PLUS FATA DE ASTEA DE MAI SUS????
Daca impozitul pe profit e mai mic impozitul forfetra, respectiv grila data in art 32, OUG 34/2009 - atunci platiti impozitul forfetar.
si nu mai platesc impozitul care era normal pentru profit? care a fost cam 4600 ron?
si platesc 8600 ron
sau si asta si aia sau diferenta??

cand ati avut acest rulaj in 2008?sau in primul trimestru?
pe tot anul 2008 a fost 635000 ron cu tva cu tot
Fara tva inseamna 533.613, ceea ce va incadreaza la un minim de impozit de 11.000 pe an.In 2009 veti plati, deci un impozit pe profit care nu va putea fi mai mic de 11.000.Pt.anul in curs, insa aceasta suma se va recalcula, pentru restul lunilor ramase si va fi in jur de 8.200-8.500.