avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Certificat de informare
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Certificat de informare

Buna ziua,
Vreau sa incep un proces cu angajatorul,am inteles ca imi trebuie certificat de informare privind medierea,am fost la un mediator si mi l-a eliberat.Intrebarea mea este:nu trebuia sa fie informat si angajatorul?Adica,eu sunt acoperita in instanta avand certificatul,dar angajatorul nu trebuie sa aiba nimic la "mana"?Mediatorul nu a luat legatura cu angajatorul,practic angajatorul va afla cand va primi citatia.Dar nu era altfel procedura? Adica nu trebuia sa fie si angajatorul chemat la informare?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 15:31, 27 Martie 2014
Buna ziua. Ba da, angajatorul trebuia chemat la informare. Mediatorul trebuia sa ii trimita angajatorului invitatia cu privire la participarea la sedinta de informare. Daca angajatorul venea la sedinta stabilita, mediatorul trebuie sa emita certificatul de informare, daca angajatorul nu venea la sedinta stabilita, mediatorul trebuie sa emita procesul-verbal la care trebuie sa ataseze dovada faptului ca i-a trimis angajatorului invitatia si ca acesta a primit-o (confirmarea de primire de la posta sau curier). Nu stiu ce a eliberat mediatorul la care ati fost dvs, dar angajatorul poate sa solicite instantei sa va respinga cererea pentru ca nu a primit invitatia, deci procedura obligatorie nu a fost indeplinita. Daca aveti timp, apelati la un alt mediator.
Si daca angajatorul va merge la alt mediator? Sau ii va da alt mediator certificat de informare? Ideea este ca nici unul dintre noi(angajatorul si eu) nu vrem medierea,sunt sigura de angajator,iar eu la slegea sa-si spuna cuvantul.
Este obligatia reclamantului (adica a dvs) sa parcurga procedura prealabila, nu a paratului. Mediatorul nu si-a facut treaba.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2014
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator
@liveomars,


Informarea, ca procedura, presupune prezenta ambelor parti ale conflictului. In principiu, ar trebui sa fie o sedinta comuna. Aceasta ar fi regula. Exceptia ar fi situatia in care una dintre parti ar solicita in mod expres mediatorului sa faca informarea in sedinte separate, mediatorul putand agrea acest lucru, daca timpul ii permite si daca motivele sunt intemeiate.

Niciodata informarea (in sensul de procedura prealabila deschiderii unei actiuni in justitie) nu se face cu o singura parte. Faptul ca mediatorul ofera informatii despre mediere unei singure parti nu inseamna informare, in sensul precizat de lege. Inseamna o simpla consultatie de specialitate, daca vreti. Si nu impune eliberarea unui document doveditor, pentru ca acesta nu are oricum nicio valoare.

Trebuia ca mediatorul, la solicitarea dumneavoastra de deschidere a procedurii, sa va puna in vedere cele de mai sus si sa va prezinte posibilitatea de a face el convocarea angajatorului la informare, caz in care ar fi trebuit sa suportati costurile. Daca ati fi vrut sa trannsmiteti singura invitatia la informare, puteati conveni cu mediatorul acest lucru. Nu este o practica obisnuita, insa daca mediatorul ar fi acceptat aceasta varianta, nu ar fi fost imposibil, daca se respectau anumite rigori.

Cazul cel mai nefericit este cel descris de dumneavoastra. Practic, ceea ce detineti nu este un certificat de informare, nici macar un proces verbal in sensul precizat de lege. Este doar o hartie fara valoare care atesta vizita dumneavoastra la mediator, lipsita de finalitate.

Poate ca nu va va fi respinsa pe loc cererea, insa vi se va pune oricum in vedere sa atasati la dosar dovada informarii intr-un anumit interval de timp, oricum inainte de a se stabili primul termen. Concluzia este ca trebuie sa reluati procedura, cat mai rapid.
liveomars a scris:

Buna ziua,
Vreau sa incep un proces cu angajatorul,am inteles ca imi trebuie certificat de informare privind medierea,am fost la un mediator si mi l-a eliberat.


Nu cred ca v-a eliberat un certificat de informare. Ce scrie pe acel document? Se mentioneaza ca a invitat angajatorul, iar acesta nu s-a prezentat?

Alte discuții în legătură

Despre certificatul de mediere florenta_22 florenta_22 Buna ziua, Ma intereseaza cand se elibereaza certificatul de informare,atat in cazul cand este pe rol si inainte de a inainta in instanta,daca eu ca reclamant ... (vezi toată discuția)
Cat de gratuita este sedinta de informare asupra medierii? dyadina33 dyadina33 Buna seara, Va supun atentiei urmatorul aspect: Art. 2, alin 1^1 din Legea 192/2006, spune ca „dovada participarii la sedinta de informare privind ... (vezi toată discuția)
Prezenta 2 parti din trei la informare, ce se elibereaza? Ramona24 Ramona24 Invit la informare 3 parti , una precizeaza ca poate in alta zi decat cea fixata, accept sa informez separat in doua zile 3 parti. In prima z i ... (vezi toată discuția)